Οι παίκτες του ΠΟΑ πανηγυρίζουν
Οι παίκτες του ΠΟΑ πανηγύρισαν με ιδιαίτερο τρόπο

Συνεχίζοντας την ανοδική του πορεία ο ΠΟΑ επικράτησε με σκορ 2-1 με ανατροπή του μέχρι χθες ισόβαθμου του ΑΟΑΝ στο Ατσαλένιο στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής και έμεινε μόνος του στην 2η θέση στο -2 από την πρωτοπόρο ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ.

Οι “πράσινοι” έδειξαν χαρακτήρα καθώς αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο α΄ μέρος κατάφεραν να αντιδράσουν στην επανάληψη και να γυρίσουν το ματς φτάνοντας σε μια σπουδαία νίκη που τους κρατάει κοντά στην κορυφή.

Στο πρώτο μέρος ο ΠΟΑ ήταν αυτός που είχε τις πιο σημαντικές ευκαιρίες αλλά  ο ΑΟΑΝ  ήταν η ομάδα που προηγήθηκε στο σκορ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Παπαδόπουλου για το 0-1 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Ωστόσο, στο β΄ μέρος  ο ΠΟΑ  έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να ανατρέψει το σε βάρος του 0-1 σε 2-1 με τα γκολ των Σένκα και Καϊμακαμούδη.

Ο ΠΟΑ  είχε την πρώτη καλή στιγμή στο 5΄, όταν ο Ρουμπάκης σούταρε μέσα από την περιοχή με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό(6΄) ο ΑΟΑΝ κέρδισε πέναλτι με τον Μαρκάκη και παρά τις διαμαρτυρίες  των γηπεδούχων. Ο Παπαδόπουλος ήταν εύστοχος από τα έντεκα βήματα και έκανε από νωρίς το 0-1.

Ο ΠΟΑ μετά το γκολ που δέχθηκε ανέβασε τον ρυθμό του  και στο 20΄ είχε μια ακόμα καλή στιγμή με τον Ρουμπάκη, αλλά ο  Μπένκο έδιωξε με τα πόδια. Ο γκολκίπερ του ΑΟΑΝ είχε κι άλλη μια απόκρουση στο 33΄σε κεφαλιά του Καϊμακαμούδη.

Η τελευταία ευκαιρία του πρώτου μέρους έγινε  στο 42΄ όταν μετά από πάσα του Ρουμπάκη, ο Χατζηανδρέου πλάσαρε μέσα από την μεγάλη περιοχή με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ για να μείνει το 0-1.

Δυνατά μπήκε και στην επανάληψη ο ΠΟΑ και στο 48΄ ζήτησε  πέναλτι σε σουτ του Τσιρούδη και  χέρι αμυντικού μέσα στην περιοχή.

Η πίεση αυξανόταν από την πλευρά του ΠΟΑ και στο 51’ το δυνατό σουτ του Καϊμακαμούδη αποκρούστηκε  από τον Μπένκο.

Αφού οι φιλοξενούμενοι   έφτασαν κοντά στο γκολ στο 58’ με τον  Χρυσοφάκη να  σουτάρει και τον  Γιαγκιόζη να αποκρούει  ο ΠΟΑ έφερε το ματς στα ίσα στο 67΄ με την «χρυσή αλλαγή» τον Σένκα ο οποίος με  δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-1.

Στο 79’ ήρθε η απόλυτη ανατροπή μετά από συνδυασμό Σένκα, Ρουμπάκη Καϊμακαμούδη με τον τελευταίο  να γράφει το τελικό  2-1.

Διαιτήτευσε ο Κουκουράκης(Χανίων)

ΠΟΑ: Γιαγκιόζης, Νάτος (59’ Καλαιτζάκης), Αναστασιάδης, Ρουμπάκης, Τσιρούδης, Χατζηανδρέου (48’ Σένκα – 81’ λτ. Σαμουηλίδης), Καϊμακαμούδης, Κερμενίδης, Γκελοσάνι (59’ Μέμμος), Πατινιώτης, Ανιτσάκης

ΑΟΑΝ: Μπένκο, Δολαψάκης, Μακρυδάκης, Πιθαρούλης, Πάγια (75’ Χρυσοφάκης Γ.), Μαυρής, Διάκος, Χρυσοφάκης, Φουκαράκης, Παπαδόπουλος (25’ λτ. Τζιλάι), Μαρκάκης (72’ Τσάγκας)

ΠΟΑ-ΑΟΑΝ Καϊμακαμούδης - Ρουμπάκης
Ο Καϊμακαμούδης πήρε την ασιστ του Ρουμπάκη και έκανε το 2-1

ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ Ο ΑΝΔΡΟΥΛΑΚΗΣ

«Έχουμε πολύ καλή ομάδα»

Την ικανοποίηση του για την εμφάνιση και τη νίκη στο ντέρμπι κόντρα στον ΑΟΑΝ εξέφρασε  ο προπονητής του ΠΟΑ Αντώνης Ανδρουλάκης στην συνέντευξη τύπου μετά το τέλος του αγώνα. «Να ευχαριστήσω τους φυσιοθεραπευτές  της ομάδας τον Χρήστο Κωνσταντινίδη και Μάνο Μακράκη διότι είχαμε δυο αμφίβολους παίκτες για το σημερινό παιχνίδι, τον Σένκα και τον Μέμμο.

Τα φυσιοθεραπευτήριο της ομάδας υπερέβαλλε εαυτό και ήταν τα δυο παιδιά έτοιμα. Συγχαρητήρια σε όλους τους ποδοσφαιριστές που έκαναν μία καταπληκτική προσπάθεια. Όταν έχεις ποδοσφαιριστές στην ομάδα σου όπως ο Σένκα, είναι απαραίτητοι.

Μπήκε μέσα και μας έδωσε άλλο αέρα, άλλη πνοή και συνέβαλε στα μέγιστα για να γυρίσουμε το παιχνίδι. Αυτή η νίκη σημαίνει πολλά. Όταν σε ένα ντέρμπι ανάμεσα σε δυο ομάδες που ισοβαθμούν κάνεις μία ανατροπή και είσαι καλύτερος σημαίνει ότι και πολύ καλή ομάδα είσαι και θέλεις να προχωρήσεις να πας μπροστά και να διεκδικήσεις πράγματα από το παιχνίδι.