Οι παίκτριες της Εθνικής ομάδας πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη χθες στο Λίντο επί της Πολωνίας

Η Εθνική ομάδα γυναικών «φόρεσε» τα καλά της κι έδειξε χαρακτήρα, στον δεύτερο αγώνα της στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα μπάσκετ κωφών που διεξάγεται στο Ηράκλειο.

Οι διεθνείς νίκησαν με 51-45 την Πολωνία, την ομάδα που τους είχε στερήσει το χάλκινο μετάλλιο στους πρόσφατους Ολυμπιακούς Αγώνες Κωφών.

Οι παίκτριες της Φρόσως Δρακάκη πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στον δεύτερο όμιλο και σήμερα (7.30μμ) στα «Δύο Αοράκια» απέναντι στις ΗΠΑ-που έχασαν χθες από την Ουκρανία- θα προσπαθήσουν να «κλειδώσουν» τη δεύτερη θέση που θα τους επιτρέψει να συνεχίσουν δυναμικά στη διοργάνωση.

Η ελληνική ομάδα είχε τον έλεγχο του αγώνα, χωρίς να παίρνει μεγάλες διαφορές. Στην τέταρτη περίοδο όμως οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να ισοφαρίσουν (37-37), με 4 λεπτά να απομένουν για τη λήξη.

Σ’ εκείνο το σημείο, τα τρίποντα της Αγαγιώτου και της Κοτσιάφτη, έδωσαν μεγάλη ανάσα στην Εθνική μας που ξέφυγε με 48-40 και ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη.

Τα 10λεπτα: 20-17, 28-22, 35-27, 51-45

ΕΛΛΑΔΑ (Δρακάκη): Χαϊνά 9 (2), Αγαγιώτου 11 (2), Τόγκα 2, Κοτσιάφτη 22, Πατέρα 6 (2), Χατζηιωάννου, Σιαπλαούρα, Σαρακατσάνη 1, Κοτσιρέα, Βεράνη, Πουλορίνι, Μπάλκογλου

ΠΟΛΩΝΙΑ (Μπούρκεβιτς): Μπιζάι 7, Ντομπέικο 9 (1), Κριγκόφσκα 11 (3), Κουζνιέφσκα 9 (2), Πρζιμπιλ 6, Τβαρντόφσκα, Βάντα, Βοζτισιάκ 3