Ο Μπρους για τον Εργοτέλη στον Βόλο
Ο Μπρους (δεξιά) ισοφάρισε για τον Εργοτέλη χθες στον Βόλο

Το σερί έσπασε χθες για τον Εργοτέλη στον Βόλο αλλά η ισοπαλία που πήρε με σκορ 1-1 ισούται με νίκη.
Η ομάδα του Νίκι Παπαβασιλείου αν και βρέθηκε να χάνει από νωρίς αντέδρασε είχε δοκάρι και πολλές χαμένες ευκαιρίες μέχρι να έρθει στις καθυστερήσεις το γκολ της ισοφάρισης από τον Μπρους.

Ο Εργοτέλης μπορεί να μην κέρδισε χθες αλλά από την άλλη έβγαλε ποδοσφαιρικό εγωισμό και χαρακτήρα πρωταθλητή αρνούμενος να χάσει. Με τον βαθμό που πήρε στον Βόλο παρέμεινε μόνος στην πρώτη θέση διατηρώντας την διαφορά από τον Πλατανιά που έμεινε κι αυτός στην ισοπαλία με τον ΑΟΧ/Κισσαμικό ενώ δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να τον φτάσουν στην κορυφή. Αυτή ήταν η πρώτη ισοπαλία για τον Εργοτέλη στο πρωτάθλημα και η πρώτη απώλεια για τον Βόλο στο γήπεδό του.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά και αιφνιδίασαν τους κιτρινόμαυρους. Αφού στο  8’ και στο 10` ο Καλογεράκης απέκρουσε τα σουτ των Μάντζη, Ντεντάκη στο 12` έγινε το 1-0 με πλασέ του Λούκας Γκαρσία.

Το γκολ αυτό ξύπνησε τον Εργοτέλη που προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα και στο 14’, ο Καραγκιολίδης νίκησε τον Ιατρούδη στο τετ α τετ διώχνοντας  σε κόρνερ, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό(15`) ο Μπουτσάκης σημάδεψε το δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Στο 30’ ο Μάντζης έπιασε ένα καλό σουτ στέλνοντας την  μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 40’ ο Καραγκιολίδης απέκρουσε το σουτ του Τσέλιου.

Ο Εργοτέλης έγινε ακόμα πιο επιθετικός στο β’ ημίχρονο και αφού  στο 51’ χρειάστηκε η επέμβαση του Καλογεράκη στο δυνατό σουτ του Μάντζη,  ήρθε η σειρά των κιτρινόμαυρων να απειλήσουν στο 52’ με τον Έφορντ  να σουτάρει αλλά να μην βρίσκει στόχο.

Καλός αλλά άσφαιρος χθες ο Έφορντ

Ο Αμερικανός δεν ήταν στην μέρα του χθες καθώς  έχασε κι άλλη μεγάλη ευκαιρία για το 1-1 στο 63’, καθώς ο Καραγκιολίδης τον κέρδισε στο τετ α τετ, διατηρώντας το μηδέν.

Ωστόσο η επιμονή του Εργοτέλη που έψαχνε το γκολ δικαιώθηκε στις καθυστερήσεις και συγκεκριμένα στο 91’ όταν ο Κοζορώνης εκτέλεσε φάουλ και ο Μπρους εκμεταλλεύτηκε την σύγχυση στην άμυνα των Βολιωτών και με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτήτευσε  ο Βουρνέλης (Μακεδονίας) με βοηθούς τον Φράγιο (Μακεδονίας) και τον Γούτα (Χαλκιδικής). Κίτρινη είδε ο  Λούκας Γκαρσία.

ΒΟΛΟΣ: Καραγκιολίδης, Ντεντάκης, Δημόπουλος, Γκαλίτσιος, Ουνγιαλίδης, Ενγκουέμ, Πίτου Γκαρσία (76’ Καμπαγιέρο), Κότο, Λούκας Γκαρσία (68’ Ηλιόπουλος), Πέντα, Μάντζης (66’ Πίσπας).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Καλογεράκης, Κοζορώνης, Μπάτζιος, Οικονόμου, Γιακούμπου, Μπουτσάκης, Μπρους, Μπουρσέλης (32’ λ. τρ. Καπνίδης, 54’ Σταθόπουλος), Τσέλιος, Ιατρούδης (46’ Κουατένγκ), Έφορντ.

ΕΠΙΘΕΣΗ ΜΠΕΟΥ ΣΤΟΥΣ “ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΟΥΣ”

ΠαπαβασιλεΙου: “Eυχαριστημένος, παρά την απώλεια”

Ο Νίκι Παπαβασιλείου στάθηκε στο γεγονός ότι η ομάδα του έχασε ένα ημίχρονο και τόνισε ότι θα πρέπει να έχει την ίδια απόδοση από την αρχή ως το τέλος. Ο τεχνικός του Εργοτέλη δήλωσε: «Είχαμε μια δύσκολη εβδομάδα με τρία παιχνίδια.

Ήταν ένα δύσκολο ματς με έναν αντίπαλο που έχει ποιότητα. Στο πρώτο ημίχρονο ίσως να υπερεκτιμήσαμε την ομάδα του Βόλου. Εάν είχαμε σε όλο το ματς την ίδια απόδοση με αυτή στο δεύτερο ημίχρονο το αποτέλεσμα θα ήταν διαφορετικό.

Πρέπει να μάθουμε να είμαστε καλοί σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού. Παρά το γεγονός ότι είχαμε την πρώτη μας απώλεια είμαι ευχαριστημένος».

Από την άλλη ο Χουάν Φεράντο τόνισε ότι η ομάδα του ήταν καλύτερη στο α’ μέρος και ο Εργοτέλης στην επανάληψη.

Σκάουτερ της ΑΕΚ ήταν στο γήπεδο για τον Γιάννη Ιατρούδη.

Φραστική επίθεση έκανε στο τέλος του ματς στους “κιτρινόμαυρους” ο Αχιλλέας Μπέος.