O σκόρερ του Εργοτέλη Κωνστανάσιος με αντίπαλο τον Χιντζίδη

Πολύ άσχημα εξελίχθηκε για τον Εργοτέλη το πρώτο του παιχνίδι μέσα στο 2022. Οι «κιτρινόμαυροι» έχασαν με 3-1 από τον ΟΦΙ, στην 13η αγωνιστική της Super League 2,γνωρίζοντας την πρώτη φετινή τους ήττα στο Ηράκλειο, η οποία τους έριξε ακόμα πιο χαμηλά στη βαθμολογία, έστω κι αν έχουν  να δώσουν τρία εξ αναβολής παιχνίδια…

Σε μία αναμέτρηση ειδικών συνθηκών και για τις δύο ομάδες φυσικά που αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα το τελευταίο διάστημα ελέω covid, οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν πολύ νωθροί. Αν και οι φιλοξενούμενοι ήρθαν με μόλις 16 παίκτες στο Ηράκλειο, έδειξαν μεγαλύτερη αποφασιστικότητα και δίκαια κατέκτησαν το τρίποντο.

Η …κακή μέρα φάνηκε από πολύ νωρίς για τον Εργοτέλη καθώς δέχθηκε το πρώτο χτύπημα μόλις στο δεύτερο λεπτό. Μετά από σέντρα του Μπενίτεθ, ο Αντερέγκεν με κεφαλιά-ψαράκι στο 2ο δοκάρι, νίκησε τον πρωτοεμφανιζόμενο φέτος κάτω από τα γκολπόστ του Εργοτέλη, Τζελέπη.

ΦΑΝΕΡΑ ΑΝΕΤΟΙΜΟΣ Ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ ΝΙΚΗΘΗΚΕ ΚΑΤΑ ΚΡΑΤΟΣ (3-1) ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΦΙ   Έχασε το αήττητο στο Ηράκλειο
Οι ποδοσφαιριστές του Νίκου Μπαδήμα αντέδρασαν άμεσα, φέρνοντας στα ίσια το ματς στο έβδομο λεπτό. Ο Κωστανάσιος πήρε το «ριμπάουντ» από την απόκρουση του Καραγκιόζη στο πρώτο σουτ του Κοκκίνη και με πλασέ, «έγραψε» το 1-1.

Ωστόσο, η γρήγορη ισοφάριση δεν βοήθησε ιδιαίτερα τον Εργοτέλη που συνέχισε να είναι πολύ ευάλωτος αμυντικά, κυρίως στις πτέρυγες και χωρίς ιδέες στην ανάπτυξη.

Η ομάδα της Ιεράπετρας «προειδοποίησε» με τις επικίνδυνες κεφαλιές των Αντερέγκεν (23’) και Ντι Λορέντζο (29’) που πέρασαν λίγο άουτ και στο 36’ πήρε ξανά το προβάδισμα στο σκορ με τον Βουό. Ο πρώην επιθετικός του ΟΦΗ, με γυριστό πλασέ από το ύψος του πέναλτι μετά από φάση διαρκείας, έκανε το 2-1.

Στο 43’ ο Καραγκιόζης, είπε «όχι» στην ωραία προσπάθεια και  το σουτ του Κωστανάσιου.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο αλλά έπεφταν συνεχώς στο οχυρωμένο τείχος του ΟΦΙ, ο οποίος ήταν «φωτιά» στις αντεπιθέσεις. Σε μία από αυτές (63’) ο εξαιρετικός Αντερέγκεν, εξέθεσε τον Μίκο και από δύσκολη γωνία, πλάσαρε εύστοχα τον Τζελέπη, τελειώνοντας ουσιαστικά το ματς,

η συνέχεια του οποίου ήταν τυπική διαδικασία..Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Μπακογιάννη (Αθηνών).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Τζελέπης, Σερβιλάκης, Κατσούρι (46’ Σαρρής, 62’ λ.τρ. Νεράλ), Μίκο, Κόλα, Πέιος, Απι (70’ Βουτσάς), Μπουρσέλης (70’ Πατρινός), Κωστανάσιος, Κοκκίνης (82’ Χοσάμ), Μπαχρ.

ΟΦΙ: Καραγκιόζης, Καρδάρης, Χιντζίδης, Ντι Λορέντζο, Τορίμπιο, Μεσίδορο (92’ Κοντοές), Λεμονής, Μπενίτεθ, Νέκουλ (87’ Ψάνης), Αντερέγκεν (84’ Μπλάνκο), Βουό.