ΟΦΗ κόντρα στον Φοίνικα Σύρου

Με άνιση «μάχη» έμοιαζε εκ προοιμίου η χθεσινή αναμέτρηση του ΟΦΗ κόντρα στον Φοίνικα Σύρου στο κλειστό του «Λίντο» για την τελευταία αγωνιστική της Volley League.

Η δεδομένη διαφορά δυναμικότητας και ποιότητας ανάμεσα στους δύο μονομάχους, αυξήθηκε λόγω των σημαντικών αγωνιστικών προβλημάτων των γηπεδούχων που παρατάχθηκαν στο παρκέ δίχως τρία βασικά τους στελέχη, γνωρίζοντας έτσι μοιραία την ήττα με 3-0, μέσα σε περίπου 70 λεπτά.

Ο Άκης Φλαούνας, εκτός από τον Χαντ που αποτελεί παρελθόν, δεν είχε στη διάθεσή του τον βασικό κεντρικό Καρατζά λόγω ενοχλήσεων στους κοιλιακούς ενώ είδε λίγο πριν την έναρξη του ματς, τον πρώτο σκόρερ της ομάδας, τον Γερμανό διαγώνιο Μαρκς να υποφέρει από πόνους στη μέση. Προτίμησε φυσικά

ο προπονητής του ΟΦΗ να τον προφυλάξει και αναγκαστικά κατέφυγε σε αγωνιστικές «αλχημείες» απέναντι στο «οπλοστάσιο» του Φοίνικα που είναι η πιο ακριβή ομάδα της κατηγορίας.

Το …μοιραίο ήταν αδύνατο να αποφευχθεί, με τους γηπεδούχους να βγάζουν πάθος και μαχητικότητα στο πρώτο και το τρίτο σετ αλλά μέχρι εκεί. Ουσιαστικά οι Συριανοί δεν αγχώθηκαν ποτέ ιδιαίτερα στην αναμέτρηση και έφυγαν από το Ηράκλειο με την έκτη τους νίκη σε ισάριθμα φετινά ματς, αφήνοντας τον ΟΦΗ στην τελευταία θέση και με έναν βαθμό.

Μάλιστα ο Ιγκόρ Γιούρισιτς βρήκε την ευκαιρία να ξεκουράσει τον MVP της 6ης αγωνιστικής, τον Σλοβένο Ζίγκα Στερν, «βαφτίζοντας» ακραίο τον προ διετίας λίμπερο του ΟΦΗ, Βασίλη Καρασαββίδη ο οποίος τα πήγε εξαιρετικά, όπως και ο Κωστόπουλος στη θέση του τραυματία Πρωτοψάλτη.

Οι Παπαγγελόπουλος, Ράντκε και Ράιτς έδωσαν ένα άνετο προβάδισμα τεσσάρων πόντων στον Φοίνικα στο πρώτο σετ (13-9), το οποίο διατήρησε ο Μπράουν με σέρβις, μπλοκ και επίθεση για να έρθει το 25-19 και το 1-0 στα σετ υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο σετ ο Φοίνικας έκανε περίπατο. Με τον άσσο του Καρασαββίδη, η ομάδα των Κυκλάδων έκανε το 12-6 και η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 9 πόντους με τον Ράιτς (20-11).

Το 2-0 έγινε σε ρυθμούς προπόνησης, με την ποιότητα του αγώνα να πέφτει σημαντικά.

Ο ΟΦΗ αντέδρασε στο τρίτο σετ και με τα σέρβις του Ντράγκο πήρε προβάδισμα τριών πόντων (11-8). Ο Φοίνικας όμως που αγωνίστηκε με τον Ρούσση πασαδόρο σε αυτό το διάστημα, ισοφάρισε γρήγορα σε 12-12 και προηγήθηκε για πρώτη φορά χάρη στις άουτ επιθέσεις του Μονιάκη (16-14), ο οποίος αγωνίστηκε χθες στη φυσική του θέση αλλά μετά το καλό του ξεκίνημα, δεν μπόρεσε να δώσει λύσεις.

Ο Μήλης με άσο έκανε το 23-17, ο ΟΦΗ με τον Θάλερ στο σερβίς και τον Γαλιώτο στην εξάδα ταυτόχρονα, μείωσε με σερί 5-0 (23-22) αλλά μετά το τάιμ άουτ του Γιούρισιτς, «καθάρισε» ο Μπράουν για το 25-23 και το 3-0 στα σετ.

Να σημειωθεί ότι το νέο απόκτημα του ΟΦΗ, ο Μιχάλης Σαρικεϊσογλου δεν αγωνίστηκε ούτε λεπτό καθώς προέρχεται από μεγάλη αποχή αλλά λογικά στο ματς της ερχόμενης Κυριακής απέναντι στον Παναθηναϊκό, θα χρησιμοποιηθεί. Στο παιχνίδι αυτό θα είναι πιθανότατα διαθέσιμος και ο Μαρκς.

Τα σετ: 19-25, 15-25, 23-25.

Διαιτητές: Πρέντζας-Αγγελίδης

ΟΦΗ (Φλαούνας): Γαλιώτος 4, Μονιάκης 5 (5/17 επ.), Ρουμελιωτάκης 12 (10/18 επ.), Χαραλαμπίδης 7 (6/21 επ.), Ντράγκο 5, Φραγκιαδάκης 2 , Βελούδης (λ-64% υπ.-44% αρ.), Θάλερ 2 (2/4 επ.), Μανωλάκης.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Γιούρισιτς): Ράντκε 5 , Ράιτς 10 (9/18 επ.), Κωστόπουλος 11 (10/16 επ..), Καρασαββίδης 6 (3/8 επ., 2 άσσους, 1 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 11 (9/10 επ., 2 άσσους), Μπράουν 11 (10/15 επ.), Γκαράς (λ-74% υπ.-42% αρ.), Ρούσσης, Μήλης 1.

ο κ. Φλαούνας
Ικανοποιημένος από την προσπάθεια των παικτών του έμεινε ο κ. Φλαούνας

Φλαούνας: «Κρατάω την ενέργεια και τη διάθεση»

ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΜΑΤΣ ΤΟΥ ΟΦΗ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΟΚ

«Δεμένα» ήταν τα χέρια του Άκη Φλαούνα στο χθεσινό δύσκολο ματς με τον Φοίνικα εξαιτίας των ελλείψεων ωστόσο σε αρκετά μεγάλο διάστημα του αγώνα, ο τεχνικός του ΟΦΗ είδε τους παίκτες του να τα δίνουν όλα.

«Είχαμε δύο απουσίες λόγω τραυματισμών αλλά και το θέμα με τον Χαντ που πρέπει να το διαχειριστούμε. Σίγουρα οι συνθήκες είναι δύσκολες για όλες τις ομάδες που έχουν τραυματισμούς με τα συνεχόμενα ματς. Κρατάω την ενέργεια και τη διάθεση που έδειξαν τα παιδιά. Αναγκαστικά κάναμε κάποιες αλχημείες για να βγει το ματς. Παλέψανε με μια ομάδα που διεκδικεί τον τίτλο και είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια», τόνισε ο προπονητής του ΟΦΗ και συμπλήρωσε: «Η προσθήκη του Σαρικεϊσογλου θα μας βοηθήσει αρκετά. Σε 2 εβδομάδες θα είναι έτοιμος».

Από την πλευρά του, ο Κροάτης τεχνικός του Φοίνικα Ιγκόρ Γιούρισιτς, εξέφρασε την ικανοποίησή του για το εύκολο «διπλό» στο Ηράκλειο: «Για μας ήταν σημαντικό να κερδίσουμε και αυτό το παιχνίδι. Είχαμε προβλήματα με τραυματισμούς. Θέλαμε να είμαστε σοβαροί. Ξέραμε ότι και ο αντίπαλος είχε ελλείψεις αλλά θα πάλευε το παιχνίδι. Συγχαρητήρια στον ΟΦΗ, γιατί έκανε ότι μπορούσε. Για μας είναι πολύ σημαντική νίκη. Βλέπουμε παιχνίδι με παιχνίδι και εύχομαι να μην έχουμε τραυματισμούς».

Ο Μανώλης Φραγκιαδάκης που λόγω των απουσιών του ΟΦΗ, πήρε χθες πολύ χρόνο συμμετοχής, είπε: «Κληθήκαμε κάποιοι παίκτες από τον πάγκο να καλύψουμε τα κενά. Δώσαμε το 100% που μπορούσαμε. Το παιχνίδι ήταν πολύ δύσκολο με έναν αντίπαλο που διεκδικεί το πρωτάθλημα. Κερδίσαμε εμπειρίες, απέναντι σε πολύ καλούς παίκτες. Συγκεντρωνόμαστε για τα επόμενα παιχνίδια, που είναι επίσης πολύ δύσκολα».

Δύο ματς στο κλειστό της Πυλαίας με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ, θα δώσει εκτός απροόπτου ο ΟΦΗ την επόμενη εβδομάδα. Την Τετάρτη 10 Φεβρουαρίου θα γίνει το εξ’ αναβολής της δεύτερης αγωνιστικής και την επομένη (Πέμπτη 11/2) θα διεξαχθεί αυτό της 9ης αγωνιστικής καθώς η διοίκηση του ΟΦΗ δέχθηκε την πρόταση του ΠΑΟΚ να μην κατέβει λόγω των συνθηκών στο Ηράκλειο. Απομένει και η τυπική επικύρωση από την ΕΣΑΠ βέβαια.