Φάση από το χθεσινό παιχνίδι του ΟΦΗ

Την τρίτη του ήττα στον δεύτερο όμιλο της Β’ Εθνικής μπάσκετ (και 2η διαδοχική) γνώρισε ο ΟΦΗ στο κλειστό «Σοφία Μπεφόν» από το Π. Φάληρο με 69-45.

Όπως φανερώνει και το σκορ, η πολύ «φτωχή» επίδοση του ΟΦΗ στην επίθεση (ειδικά στην τελευταία περίοδο όπου πέτυχε μόλις 5 πόντους), δεν του άφησε περιθώρια να διεκδικήσει κάτι παραπάνω. Κομβική αποδείχθηκε η απουσία του Μποχωρίδη.

Οι παίκτες του Βασίλη Ράλλη κράτησαν την επαφή με το σκορ στο πρώτο μισό της αναμέτρησης (32-29 ημίχρονο) όμως στη συνέχεια έχασαν τη συνοχή τους και στην άμυνα, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να πάρουν διαφορά (51-36 στο 28’).

Τα πράγματα για τον ΟΦΗ έγιναν ακόμα χειρότερα στο τέταρτο δεκάλεπτο, με συνέπεια το τελικό 69-45.

«Ήταν μια κακή εβδομάδα για εμάς, με πολλά προβλήματα. Είχαμε απουσίες λόγω κρουσμάτων Covid 19. Η συνολική μας εικόνα ήταν πολύ κακή. Δεν υπάρχουν δικαιολογίες», σχολίασε ο τεχνικός του ΟΦΗ.

10λεπτα: 20-12,32-29,53-40,69-45

Διαιτητές: Κονταράτος-Κοντίλης-Μαρίγλη.

Π. ΦΑΛΗΡΟ (Παπαδάτος): Λυσόπουλος 3 (1),Σκόρδος 3, Αγγελόπουλος 21 (3), Σταθόπουλος 7(1), Βλασσόπουλος 3, Καλιανιώτης 21, Μπολάτογλου 3 (1), Ανδρεάτος 3 (1), Παπαδάτος 5 (1).

ΟΦΗ (Ράλλης): Λιανός 1, Μητρόπαπας 2, Καρλάφτης 1, Τσερκιτσόγλου 9(1), Μηλαθιανάκης 3, Αγαπιάδης 8, Πρωτογεράκης 6, Θεοδωρίδης 2, Καμπάκας 2, Πάλλης 11.

Ήττα του ΑΟΚ Χανιά

Μετά από τρεις σερί νίκες, ο ΑΟΚ Χανιά γνώρισε την ήττα στην Αθήνα από την ΕΦΑΟΖ με 82-74.

10λεπτα: 21-24, 41-42, 59-57, 82-74

ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ (Κεσαπίδης): Χουχούμης 21 (1), Βαζούκης 1, Στογιάνοβιτς 12 (2), Ψαράς 13 (2), Καραΐσκος 2, Σανδραμάνης 6, Νέσσης 11, Τσιρογιάννης 2, Παπαδάκης 6 (1).