Φάση από το ματς της Εθνικής με την Ουκρανία

Η νευρικότητα και το άγχος της πρεμιέρας κατέβαλαν την Εθνική ομάδα γυναικών που ηττήθηκε από την Ουκρανία με 69-45 στο πλαίσιο του Β’ ομίλου του Παγκοσμίου πρωταθλήματος κωφών.

Οι αθλήτριες της Φρόσως Δρακάκη που έχουν φιλοδοξίες για διάκριση και στη φετινή διοργάνωση, δεν κατάφεραν να βγάλουν τον πραγματικό τους εαυτό.

Η Ουκρανία πήρε από το ξεκίνημα τον πλήρη έλεγχο, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο +14 (39-25).

η Ρένια Καρλάφτη
Μια από τα ίδια και στο τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα, με τις Ουκρανές να έχουν δημιουργήσει διαφορά ασφαλείας και να τη διαχειρίζονται ανάλογα. Στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχες προσπάθησαν να μειώσουν (58-45) αλλά στα τελευταία λεπτά έμειναν άποντες, με αποτέλεσμα το βαρύ τελικό σκορ 69-45.

Το επόμενο παιχνίδι της ελληνικής ομάδας είναι την Παρασκευή (5μμ) στο «Λίντο» απέναντι στην Πολωνία.

Τα 10λεπτα: 23-12, 39-25, 52-31, 69-45.

ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Τσερεντνιτσένκο): Σολοντόνικ, Κουλινόκ 14 (1), Ισένκο, Αφανασιέβα 15 (1), Κοριοντσούκ 17 (2), Σιβάκοβα, Σιβάικα, Μποροντίνα 2, Μπρονίτσκα, Τσέρνιτς 7 (1), Ογκοροντνίκοβα 14 (1), Καλμίκοβα.

ΕΛΛΑΔΑ (Δρακάκη): Χαϊνά 2, Λ Αγαγιώτου 6, Τόγκα 4, Κοτσιάφτη 9, Πατέρα 12,  Χατζηιωάννου, Σιαπλαούρα, Σαρακατσάνη 6 (2), Κοτσιρέα, Βεράνη, Πουλορίνι, Μπάλκογλου 6 (2).

Στο άλλο παιχνίδι του Β’ ομίλου, οι ΗΠΑ κέρδισαν άνετα την Πολωνία με 68-32.

Σήμερα στα «Δύο Αοράκια» θα γίνουν τα ματς της 2ης αγωνιστικής του Α’ ομίλου των γυναικών: Κένυα -Τουρκία (12μ.), Ιταλία-Λιθουανία (2.30 μ.μ.).