Έχασε δικό του ματς το «Ηράκλειο»

Τη μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 2Χ2 στη Β’ Εθνική απώλεσε το «Ηράκλειο» χάνοντας στο κλειστό του Ζωγράφου από τον ΕΦΑΟΖ με 86-83. Το τοπικό συγκρότημα κυριάρχησε για σχεδόν 39 λεπτά στην αναμέτρηση όμως στα τελευταία 79’’ τα έκανε όλα λάθος, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι που είχαν και την τύχη με το μέρος τους, να πάρουν μια ανέλπιστη νίκη.

Οι παίκτες του Γιώργου Μακράκη μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, παίρνοντας διαφορά 15 πόντων στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Βρίσκοντας επιθετικές λύσεις από πολλούς παίκτες, το «Ηράκλειο» διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα και μάλιστα στο τελευταίο δεκάλεπτο προηγήθηκε και με 9 πόντους.

Ο ΕΦΑΟΖ πλησίασε στους 4 πόντους (79-83) 1.19’’ πριν τη λήξη και μετά το λάθος του Λάκκα, ο Εμμανουηλίδης με «τρελό» τρίποντο μείωσε στον πόντο (82-83). Ακολούθησε άστοχο λέι απ του Λάκκα και νέο απίστευτο τρίποντο του Γρατσιάτου για το πρώτο προβάδισμα της ομάδας του στο ματς (85-83). Ο Χάλαρης δεν μπόρεσε να «απαντήσει» με τρίποντο, και με μία εύστοχη βολή η αθηναϊκή ομάδα σφράγισε τη νίκη της.

«Έγιναν μαγικά πράγματα στο τέλος για να χάσουμε ένα δικό μας παιχνίδι. Κρατάμε την καλή απόδοση στην υπόλοιπη διάρκεια και συνεχίζουμε», τόνισε ο τεχνικός του «Ηράκλειο» που έμεινε απόλυτα ικανοποιημένος από το ντεμπούτο του 16χρονου Κίτσου-Καλυβιανάκη.

Καλή η διαιτησία των Καρπάνου- Σταθόπουλου.

Τα 10λεπτα: 10-24, 41-45, 61-66, 86-83.

ΕΦΑΟΖ (Ζήβας): Εμμανουηλίδης 27 (2), Γκαβασιάδης 8, Κοψιάς 5, Γρατσιάτος 6, Σαμοθράκης 13 (2), Καστανιώτης 4, Στάθης 2, Τσιτσιγιάννης 5 (1), Σαρλής 4, Παπαρέγκας 12 (1).

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Μακράκης): Κίτσος-Καλυβιανάκης Ι. 3, Σταμπουλής 14, Μποχωρίδης 15 (1), Λάκκας 13 (1), Πετράκης 6 (2), Λιανός 12 (1), Πρωτογεράκης, Χάλαρης 13 (1), Παπαδάκης 6 (2).