Ο προπονητής του «Μίνωα» κ. Χριστόφορος με τα αδέρφια Δαμιανάκη και τον Αθανασάκη

Εξαιρετικές εμφανίσεις πραγματοποίησαν οι αθλητές του Μίνωα και του «ΠΑΛ.ΕΥ.Ε» στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Ανδρών ελληνορωμαϊκής και ελευθέρας πάλης που έγινε στο κλειστό του Βύρωνα.

Ο Μίνωας κατέκτησε στην ελληνορωμαϊκή δύο μετάλλια με τα αδέρφια Δαμιανάκη και κατέλαβε την 7η θέση στο ομαδικό (23β.) ενώ ο ΑΣ «ΠΑΛ.ΕΥ.Ε», στην παρθενική του παρουσία σε Πανελλήνιο ανδρών, κέρδισε ένα μετάλλιο στην ελευθέρα, χάρη στον Τσατσάκη.

Διακρίσεις του Μίνωα

Το ασημένιο μετάλλιο στην κατηγορία των 60 κιλών κατέκτησε ο Κώστας Δαμιανάκης, ο οποίος ήταν ο μεγάλος άτυχος των αγώνων καθώς μετά από τρεις νίκες έφθασε στον τελικό αλλά δεν συμμετείχε καθώς είχε έντονη αδιαθεσία (πιθανόν από ίωση). Αξίζει να σημειωθεί ότι ο 18χρονος παλαιστής του Μίνωα, ανήκει στην κατηγορία των εφήβων, γεγονός που δεν τον εμπόδισε να αγωνιστεί με πολύ μεγαλύτερους αθλητές και να διακριθεί.

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Νίκος Δαμιανάκης στην κατηγορία των 67 κιλών μετά από τρεις συγκλονιστικές νίκες και μια ήττα. Την τριάδα των αθλητών του Μίνωα, συμπλήρωσε ο Δημήτρης Αθανασάκης, ο οποίος αγωνίστηκε στα 97 κιλά και κατέλαβε την 8η θέση μετά από μια νίκη και μια ήττα.

«Τα αδέρφια Δαμιανάκη έδειξαν ακόμα μια φορά ότι είναι το μέλλον της Ελληνικής πάλης. Ο Κώστας θα μπορούσε να κατακτήσει το χρυσό, αλλά δεν ήθελα να ρισκάρω την υγεία του. Θέλω να ευχαριστήσω την Ελληνική Ομοσπονδία Πάλης για την άψογη διοργάνωση αλλά πάνω από όλα τους αθλητές όλων των ομάδων που έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό», τόνισε ο προπονητής του Μίνωα, Κώστας Χριστόφορος.

Ο ΠΑΟΚ στέφθηκε πρωταθλητής Ελλάδας στην ελληνορωμαϊκή με 184β. και ακολούθησαν Εθνικός με 84β. και Παναθηναϊκός με 41β.

Ικανοποίηση στον «ΠΑΛ.ΕΥ.Ε»

Ο Θοδωρής Τσατσάκης του «ΠΑΛ.ΕΥ.Ε.» 3ος στην κατηγορία των 57 κιλών στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Ανδρών
Τρίτος στο Πανελλήνιο ο Τσατσάκης του «ΠΑΛ.ΕΥ.Ε»

Ο Θοδωρής Τσατσάκης έβγαλε ασπροπρόσωπο τον «ΠΑΛ.ΕΥ.Ε.» στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Ανδρών, όπου αναδείχθηκε 3ος στην κατηγορία των 57 κιλών.

Στην ίδια κατηγορία, ο Σταμάτης Μαβιτζής πήρε την 5η θέση.

Ο Κώστας Σπινάκης και ο Αλέξανδρος Χρυσουλάκης, λόγω των κακών καιρικών συνθηκών και των αλλαγών που προέκυψαν στα ακτοπλοϊκά δρομολόγια, αναγκάστηκαν να αποχωρήσουν από τα ταπί των 125κ. και των 79κ. αντίστοιχα, προκειμένου να επιστρέψουν έγκαιρα στην Κρήτη.

Στην ελευθέρα, πρωταθλητής σύλλογος αναδείχθηκε η Ευκαρπία με 179β.

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Μέγας Αλέξανδρος Ασπροπύργου με 73β. και τρίτο ήταν το Δημοκρίτειο Κομοτηνής με 37β.

Με την ολοκλήρωση του Πανελληνίου πρωταθλήματος, θα συγκροτηθούν και οι Εθνικές ομάδες για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί στα μέσα Φεβρουαρίου.