Νέες διακρίσεις για τον Θάνο Ζαβουργιανό

Την 3η θέση σε μονά και διπλά κατέκτησε ο Θάνος Ζαβουργιάνος στην κατηγορία 14 ετών στο Πανελλαδικό πρωτάθλημα τένις επιπέδου 1 που έγινε στις Σέρρες.

Ο ταλαντούχος τενίστας του «Ηράκλειο» ΟΑΑ ήταν ένας από τους συνολικά 7 αθλητές-τριες του συλλόγου που πήραν μέρος στη συγκεκριμένη διοργάνωση. Χάλκινο μετάλλιο πήρε στα διπλά της κατηγορίας 12 ετών και η Μιχαέλα Βιανιτάκη.

Ο Ζαβουργιανός ξεκίνησε ως Νο4 του ταμπλό και στον πρώτο γύρο επικράτησε άνετα με 6-0, 6-0 του Βασιλειάδη (ΟΑ Αλεξανδρούπολης). Στους «16» κέρδισε τον Μπενετάσο (ΑΟΑ Πατρών) με 6-2, 6-0. Στην οκτάδα αντιμετώπισε τον Σινάνη (ΑΟΑ Χαϊδαρίου), τον οποίο κέρδισε με 7-6, 6-1. Στον ημιτελικό κόντρα στον Γακόπουλο (Πρωτέα Καστοριάς) ο Ζαβουργιανός δεν τα κατάφερε, χάνοντας με 7-5, 6-4, εντυπωσιάζοντας όμως με την τεχνική του και την ικανότητα του να αντιμετωπίζει τις πιέσεις του αγώνα.

Στα διπλά, συνεργάστηκε με τον Γιαννόπουλο (ΟΑ Γλυφάδας) και κέρδισαν στον πρώτο γύρο τους Καλπαξίδη / Σαραμανίδη (6-3, 6-3), στην οκτάδα τους Μπενετάσο / Μπερνίτσα (6-4 6-2) ωστόσο στον ημιτελικό έχασαν από τους Λυκουρέση / Αυγέρη (6-1, 6-2).

Η Αλεξάνδρα Ζαχαράκη κατάφερε να φτάσει στην οκτάδα της κατηγορίας 16 ετών. Ξεκίνησε από τον πρώτο γύρο, όπου αντιμετώπισε τη Μαυρομάτη (Λαγκαδάς) και κέρδισε με 6-2, 6-0. Στις «16» συνάντησε την Γεροντικού (Κολλέγιο Ντιρή) και με 6-1, 6-4, πέρασε στην οκτάδα. Στον επόμενο αγώνα όμως έχασε με 6-1, 6-4 από το Νο2, τη Ζουμπουλάκη (ΑΟ Κηφισιάς).

Η Μιχαέλα Βιανιτάκη είχε μια πολύ καλή πορεία και έφτασε στην οκτάδα της κατηγορίας 12 ετών.

Στον πρώτο της αγώνα αντιμετώπισε την Κατσιγιαννάκη (ΟΑ Ιωλκός) την οποία κέρδισε με 6-3, 6-3. Στη συνέχεια αναμετρήθηκε με τη συναθλήτρια της στο «Ηράκλειο», Άλκηστις Σταματάκη, της οποίας επιβλήθηκε με 6-4, 6-2. Στα προημιτελικά η Βιανιτάκη έχασε από τη Βαγιωνά (ΟΑ Λέσβου) με 6-1, 6-4. Στα διπλά, συνεργάστηκε με τη Βαγιωνά και κατάφεραν να φτάσουν στον ημιτελικό, όπου στον αγώνα με τις Γιάντση / Κρητικού κατέλαβαν τελικά την τρίτη θέση, χάνοντας με 5-7, 6-0, 10-6.

Η Σταματάκη στον πρώτο γύρο κέρδισε την Ανδρά (Αστέρας Θ.) με 6-1, 6-0 και παρέμεινε στις «16» αφού έχασε από τη Βιανιτάκη. Στα διπλά, έφθασε μέχρι τη φάση των «16».

Ο Νικόλας Αμανάκης ξεκίνησε από το ταμπλό των προκριματικών στην κατηγορία 14 ετών και πραγματοποίησε δυο νίκες. Στον πρώτο αγώνα κέρδισε τον Λέκα (ΟΑ Αθηνών) με 6-2, 4-3 (εγκαταλ.) και στον επόμενο επικράτησε του Γιαρλέλη (ΣΑ Δράμας) με 6-1, 6-1. Στη συνέχεια μπήκε στο κυρίως ταμπλό, όπου έκανε μια νίκη κόντρα στον Δημητρίου- Ζώτο (4-6, 6-3, 6-3). Στους «16» έχασε από τον Αυγέρη (Μενεμένη) με 6-1, 6-1.

Ο Κωνσταντίνος Λαμπράκης έχασε στον πρώτο γύρο του ταμπλό των 14 ετών από το Νο2 Γακόπουλο (Πρωτέα Καστοριάς) με 6-1, 6-2. Στα διπλά, με συμπαίκτη τον Αμανάκη έχασαν στον πρώτο γύρο από τους Σινάνη / Χατζόπουλο με 6-3, 6-4.

Η Βασιλίνα Πανταζοπούλου, αγωνίστηκε στο ταμπλό των προκριματικών της κατηγορίας 14 ετών. Κατάφερε να κάνει μια νίκη  επί της Παπαγεωργίου (ΑΣΑ Τρικάλων) με 6-2, 6-3, όμως στη συνέχεια ηττήθηκε από την Αρβανιτοπούλου (ΑΟΑ Ηλιούπολης) με 7-5, 0-6, 11-9 και αποκλείστηκε.

«Οι αθλητές του «Ηράκλειο» Ο.Α.Α. έδειξαν ότι διαθέτουν τεχνική ικανότητα και αγωνιστικό πάθος. Η καλή τους απόδοση είναι αποτέλεσμα της σκληρής δουλειάς που κάνουν καθημερινά.

Οι εμπειρίες που αποκτούν από τους αγώνες, θα τους βοηθήσουν να συνεχίσουν για την επίτευξη υψηλότερων στόχων», τονίζει στην ανακοίνωσή του ο Ομιλος και συγχαίρει τους αθλητές και τις αθλήτριες, τους προπονητές και τους γονείς, για την αφοσίωση και την υποστήριξη για την επίτευξη των στόχων τους.