Ο Τσερκιτσόγλου έδωσε τη νίκη στον ΟΦΗ

Επέστρεψαν τα χαμόγελα μετά από αρκετές εβδομάδες στον ΟΦΗ. Η ομάδα του Βασίλη Ράλλη πήρε σπουδαία νίκη με 73-71 στην έδρα του Μανδραϊκού για την 8η αγωνιστική της Β’ Εθνικής, πανηγυρίζοντας για δεύτερη φορά φέτος στην Αθήνα.

Όπως τα περισσότερα φετινά ματς του ΟΦΗ, έτσι και το χθεσινό ήταν δραματικό σε εξέλιξη. Οι γηπεδούχοι, μετά το πρώτο δεκάλεπτο είχαν τον έλεγχο, ξεφεύγοντας αρκετές φορές με 8 και 10 πόντους.

Τα πράγματα έγιναν πιο ζόρικα για τον ΟΦΗ, όταν βρέθηκε στο -8 (61-53) στο 34’ αλλά εκεί «μίλησε» η εμπειρία και η καρδιά των παικτών του που ευστόχησαν σε μεγάλα σουτ, τη στιγμή που «έκαιγε» η μπάλα.

Με το σκορ 70-68 για τον ΟΦΗ, ο Λιούνης σημείωσε τρίποντο στα 15’’, δίνοντας το προβάδισμα με έναν πόντο στον Μανδραϊκό αλλά η καλά σχεδιασμένη τελευταία επίθεση του ΟΦΗ και το εύστοχο τρίποντο του Τσερκιτσόγλου, χάρισαν στους «ασπρόμαυρους» το πολύτιμο «διπλό».

«Ήταν ένα πολύ ψυχοφθόρο παιχνίδι. Στο πρώτο ημίχρονο δεν βρήκαμε καθόλου ρυθμό στην επίθεση. Στη συνέχεια όμως βελτιωθήκαμε, διαβάσαμε καλά τη ζώνη του αντιπάλου και καλύψαμε τη διαφορά. Κάναμε ένα σημαντικό βήμα ψυχολογίας για τα εκτός έδρας ματς που δεν ήμασταν καλοί μέχρι τώρα. Μπράβο σε όλα τα παιδιά».

10λεπτα: 12-13 ,31-24, 48-44,71-73

Διαιτήτευσαν οι Τσακαλογιάννης-Κανελλόπουλος-Λάμπος.

ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ (Σταθούλης): Σταματίου 13(1), Κοψιάς 6, Αλεξανδρόπουλος 4, Τσάμης, Κωστόπουλος 14 (2), Λιούνης 13(1), Δομπραγιάννης 11 (1), Κουμάνταρος 2, Τσιπίδης 6.

ΟΦΗ (Ράλλης): Λιανός 19 (4), Μποχωρίδης 8 (2), Μητρόπαπας 3, Καρλάφτης 2, Τσερκιτσόγλου 12 (4), Μηλαθιανάκης , Καμπάκας, Αγαπιάδης 12, Πρωτογεράκης 3, Θεοδωρίδης, Πάλλης 16.

• Την ήττα με 90-78 γνώρισε ο ΑΟΚ Χανιά, στην έδρα του πρωτοπόρου Αιγάλεω.

10λεπτα: 25-23, 43-42, 71-64, 90-78

ΑΟΚΧ (Κεσαπίδης): Χουχούμης 21 (1), Στογιάνοβιτς 3, Ψαράς 11 (3), Καραΐσκος 13, Σανδραμάνης 4, Νέσσης 5 (1), Κουρέπης 15 (1), Τσιρογιάννης 4, Παπαδάκης 2.