ΟΦΗ ME AΡΗ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ

Επιτέλους εκτός έδρας νίκη για τον ΟΦΗ στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, έναν σχεδόν γύρο μετά την προηγούμενη!

Το τοπικό συγκρότημα επιβλήθηκε έστω και δύσκολα με 64-59 του ουραγού Άρη Πετρούπολης, σημειώνοντας το πρώτο «διπλό» μετά από 98 μέρες (!) και την επιτυχία που είχε κάνει στη Χαλκίδα επί της Παναγίτσας. Φυσικά αυτό ήταν και το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα εκτός έδρας, με τον Βασίλη Ράλλη στον πάγκο του.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια και καμία ομάδα δεν μπόρεσε ποτέ να ξεφύγει με διαφορά μεγαλύτερη των 5 πόντων! Οι ελλείψεις των τραυματιών Τσερκιτσόγλου και Μητρόπαπα, περιόρισαν τις λύσεις τhς τεχνικής ηγεσίας του ΟΦΗ που αυτή τη φορά όμως είχε σε αρκετά καλή μέρα και τις τρεις έμπειρες μονάδες του (Καραλής, Πάλλης, Αγαπιάδης).

Στα τελευταία λεπτά, οι φιλοξενούμενοι έλεγξαν το ματς και χάρη στην ευστοχία τους στις βολές προστάτευσαν τη μικρή διαφορά που πήραν, απέναντι σε μια ομάδα που έπαιζε ένα από τα τελευταία της χαρτιά για την παραμονή.

«Δεν είχαμε να κερδίσουμε τίποτα από αυτό το ματς, μόνο να χάσουμε. Ευτυχώς πήραμε αυτό που θέλαμε έστω και με άγχος. Είχαμε πρόβλημα στην άμυνα κάτω από το καλάθι λόγω των απουσιών, αλλά εν τέλει δε μας κόστισε. Όταν τα ματς εξελίσσονται έτσι, τα καθορίζει η άμυνα. Κρατάμε τη νίκη και συνεχίζουμε», δήλωσε στην «Π» ο τεχνικός του ΟΦΗ Βασίλης Ράλλης.

Καλή η διαιτησία της Μαρίγλη και του Ροδίτη.

Τα 10λεπτα : 17-18,32-35,45-47,59-64.

ΑΡΗΣ Π. (Γαλαίος): Μόκας 14(2), Βενιτουράκης 13 (3), Χανιάς-Πανταζής  Κουλούρης 1, Μακρυγιάννης 3(1), Μπούτρης 9(1), Γιατράκος 11(1), Θωμόπουλος, Μπελί 8, Κυρίτσης

ΟΦΗ (Ράλλης): Κριθινάκης 2, Μαϊστρέλλης 6(2), Καρλάφτης 2, Αγαπιάδης 15, Βασιλειάδης 9, Καραλής 15 (2), Τσιλόγλου, Πάλλης 15, Καμπάκας, Σταράκης.

Νίκη του ΑΟΚ Χανιά

Μεγάλο «διπλό» για τον ΑΟΚ Χανιά, που και με κόντρα διαιτησία επικράτησε με 80-75 στην παράταση του Άρη Νίκαιας και ελπίζει πλέον βάσιμα στην παραμονή, καθώς κάλυψε και τη διαφορά της ήττας στον α’ γύρο.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα με το σκορ 70-68, ο Τασιούδης ισοφάρισε το ματς και το έστειλε στην παράταση αφού στα 10” ο Άρης έχασε την επίθεση. Στην παράταση η ομάδα των Χανίων είχε τα απαραίτητα ψυχικά αποθέματα και «καθάρισε» το ματς με 80-75, έχοντας ως κορυφαίο τον Τασιούδη.

Τα 10λεπτα 18-17, 44-42, 59-58, 70-70 (κ.α.), 75-80 (παρ.).

ΑΡΗΣ Ν. (Ζερβουλάκος): Καρυπίδης 10 (1), Στογιάνοβιτς, 9 (1), Κάννας 13, Κοροπούλης 5 (1), Θαλασσινός 7 (1), Κωνσταντίνου, Λατσαντζής, Κόλλιας 16, Καπετάνιος, Δρίβας 9 (3), Δατζόγλου, Βλαμησάν 6.

ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ (Θεοδωράκης): Αράπης 12 (2), Κουτσαβδής, Αλεξίου 4, Υφαντόπουλος 11 (1), Σαράντης 5 (1), Μπαγάκης, Πούρος, Σκαμνάκης 9, Κολαρετάκης 3, Αδοντάκης 8, Τασιούδης 28 (1), Παπαδάκης.