Ο Κουρέπης σε μία προσπάθειά του στο χθεσινό ματς της Αναγέννησης

Σχεδόν ένα γύρο πρωταθλήματος (84 μέρες από το «διπλό στη Νάξο) είχε να κερδίσει εκτός Ηρακλείου ο ΟΦΗ και τα κατάφερε στο Μετς, απέναντι στο τελευταίο Παγκράτι με 81-78, αυξάνοντας τις ελπίδες του για την 6η θέση που οδηγεί στα πλέι οφ της National League 1 μπάσκετ.

Μία επικράτηση καθόλου εύκολη αλλά πολύ σημαντική για τους παίκτες του Βασίλη Ράλλη που έδειξαν χαρακτήρα στα δύσκολα.

Το Παγκράτι παρά την πολύ χαμηλή του θέση, έχοντας ενισχυθεί με τους έμπειρους Λιακόπουλο, Χαϊκάλη κάνει την αντεπίθεσή του με στόχο να σώσει την παρτίδα στα πλέι άουτ και απέναντι στον ΟΦΗ, ήταν άκρως ανταγωνιστικό.

Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν στο +10 (40-30) το ημίχρονο αλλά η κάκιστη τρίτη περίοδος-όπου το Παγκράτι είχε επιμέρους νταμπλ σκορ 26-13- τους έβαλε σε μπελάδες.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο έγινε μεγάλη μάχη, με την κλάση του Παππά να …μιλάει στα κρίσιμα σημεία για τον ΟΦΗ που έπαιξε με τη φωτιά αλλά δεν κάηκε.

Επόμενος στόχος των «ασπρόμαυρων» η νίκη στο εντός έδρας ματς με τον ΑΠΑΣ Νάξου την ερχόμενη Κυριακή.

Διαιτητές: Λογοθέτης-Λιόνας-Πλέγας.

Δεκάλεπτα: 21-18, 30-40, 56-53, 78-81

ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Δάγλας): Χαϊκάλης 22 (4), Γραμματίκας 13 (3), Λιακόπουλος 23, Λαμπρόπουλος 7 (1), Μιλάνοβιτς 8, Ζαρίφης 5 (1), Εζέτζα, Μπάρμπας, Ντιπτσής.

ΟΦΗ (Ράλλης): Παππάς 26 (5), Σταμπουλής 8, Λιανός 8 (1), Πρωτογεράκης 9, Μποχωρίδης 16, Κασπίρης 8 (2), Ζαφειρούδης 3 (1), Πιλκούδης 3

Έχασε έδαφος η Αναγέννηση

Ζορίζουν τα πράγματα για την Αναγέννηση μετά και τη χθεσινή της ήττα (τέταρτη συνεχόμενη) στα «Δύο Αοράκια» από τον Πανελευσινιακό με 72-62.

ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ
Η ομάδα του Αρκαλοχωρίου καλείται πλέον να κάνει αγωνιστική υπέρβαση στις τελευταίες αγωνιστικές του ομίλου για να αποφύγει τη διαδικασία των πλέι άουτ.

Μετά το πρώτο ισορροπημένο δεκάλεπτο, η ομάδα της Ελευσίνας πήρε τα ηνία του αγώνα, «χτίζοντας» διψήφια διαφορά.

Οι γηπεδούχοι-που έπαιξαν χωρίς τον Οικονομόπουλο- ήταν άστοχοι από μέση και μακρινή απόσταση και αρκετά ευάλωτοι στην άμυνα, έχοντας δεχθεί 48 πόντους μετά τα πρώτα 20 λεπτά.

Στη τρίτη περίοδο, οι παίκτες του Μύρωνα Παπαδάκη προσπάθησαν να ισορροπήσουν την κατάσταση όμως με εξαίρεση τον Βίσεντιτς και τον Ραζή, δεν είχαν άλλες επιθετικές λύσεις.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν πολύ καλή δουλειά πάνω στον Κουρέπη που έμεινε στους 6 πόντους και έχοντας καλές επιλογές, επιθετικά, δε δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα να φθάσουν στο «διπλό» με 72-62.

Την επόμενη αγωνιστική η Αναγέννηση ταξιδεύει στην πρωτεύουσα, όπου θα αντιμετωπίσει τη Δάφνη.

Δεκάλεπτα: 22-23, 38-48, 50-58, 62-72

Διαιτητές: Καρακάσης-Καραμπιτσάκος-Λιαρομμάτης

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Παπαδάκης): Μαραγκάκης 4 (1), Βίσεντιτς 20 (2), Σπυριδάκης 7 (1), Ραζής 15 (2), Βερτούδος 5 (1), Κουρέπης 6, Μητρόπαπας 2, Κριθινάκης 3 (1), Καρλής, Κουκιαδάκης

ΠΑΝΕΥΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Βούλγαρης): Ντακούλιας 19 (5), Μακρής 8, Σταμέλος 8 (2), Κρασάκης 6, Πρόφκα 10 (1), Ρεκουνιώτης 7, Μαγιντόμπε 7 (2), Μανιάς 2, Μανωλάτος 5.