Ο Εκχοσού που πρώτευσε στα 200 μ. με τους κ. Τσατσάκη, Πλουμάκη της Αθλητικής Ακαδημίας Ηρακλείου

Δεκατρία μετάλλια ήταν ο εντυπωσιακός απολογισμός των αθλητών-τριών των Κρητικών σωματείων, στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου Κ18 που πραγματοποιήθηκε στη Λάρισα.

Μάλιστα παραπάνω από τα μισά (7) κατακτήθηκαν από εκπροσώπους των συλλόγων του Ηρακλείου που επιβεβαίωσαν και σε αυτούς τους αγώνες, το ταλέντο τους.

Στο πρώτο σκαλί του βάθρου, ανέβηκαν ο Έντυ Εκχοσού (200μ.) της Αθλητικής Ακαδημίας Ηρακλείου καθώς και ο Γκάμπριελ Κολέτσι της ΓΕΗ (ακοντισμός).

Νικητής ο Κολέτσι της ΓΕΗ στον ακοντισμό

Αργυρό μετάλλιο για τον Δημήτρη Γκαντάτσιο της ΓΕΗ (1500μ) ενώ τρίτες θέσεις κατέλαβαν οι Ανδρέας Σχοιναράκης, Γιάννης Χριστοφοράκης του ΟΦΗ (200 και 400μ. αντίστοιχα) καθώς και η Νίκη Ψαλλιδάκη του Συλλόγου Μαραθωνοδρόμων Κρήτης στη σφυροβολία.

Τρίτη και η σκυταλοδρομία ανδρών 4Χ400μ. του ΟΦΗ, με τους Τσαμπανάκη, Λίλο, Χριστοφοράκη, Σχοιναράκη.

Σε ότι αφορά τους αθλητές από τα υπόλοιπα σωματεία της Κρήτης, ο «Ελευθέριος Βενιζέλος» πανηγυρίζει την κατάκτηση τεσσάρων μεταλλίων. Η Τζατζιμάκη πρώτευσε στη σφυροβολία, ο Τεοντοσίου ήταν δεύτερος στο επί κοντώ όπως και ο  Μπουζάκης στη δισκοβολία, με τρίτο στο ίδιο αγώνισμα τον Αδαμάκη. Η Ραφαϊλάκη του ΑΟ Λασιθίου πήρε το αργυρό μετάλλιο στα 2000μ. στιπλ, ενώ ο Καρυωτάκης του Κύδωνα ήταν δεύτερος στη σφαιροβολία.

Αναλυτικά οι διακρίσεις των Κρητικών και τα πλασαρίσματα των Ηρακλειωτών στους αγώνες της Λάρισας:

Τέσσερις αθλητές μοιράστηκαν τα τρία μετάλλια στα 200μ.

Ο Έντυ Εκχοσού (Αθλητική Ακαδημία Ηρακλείου) στην παρθενική συμμετοχή του σε Πανελλήνιο πρωτάθλημα, πήρε τελικά τη νίκη με 22.73, ενώ το ασημένιο μετάλλιο με 22.759, πήγε στον νικητή των 100μ., Τζερμάια Ογουόμπε (ΓΑΣ Ιλισσός). Το χάλκινο «μοιράστηκε» σε δύο αθλητές, τον Γιάννη Χριστοφοράκη του ΟΦΗ και τον Λάζαρο Τσιαούση (ΦΣΚΑ Κοζάνης), που ήταν δεύτεροι στις δύο σειρές, με την ίδια επίδοση 22.76.

Η Αθλητική Ακαδημία Ηρακλείου συγχαίρει τον Εκχοσού, καθώς και τον προπονητή του Μανώλη Πλουμάκη για την επιτυχία τους.

Στον ακοντισμό ανδρών, ο Γκαμπριέλ Κολέτσι της ΓΕΗ ήταν νικητής με βολή 66,34μ., κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο. Εντυπωσιακή εμφάνιση και από την Αφροδίτη Τζατζιμάκη του «Βενιζέλου», η οποία αναδείχθηκε νικήτρια στη σφυροβολία με 63.29μ.

ο Γκαντάτσιος της ΓΕΗ  (στη φωτό με τον προποητή του κ. Διάκο)
Δεύτερος στα 1.500 μ. ο Γκαντάτσιος της ΓΕΗ

Τη δεύτερη θέση κατέλαβε ο Δημήτρης Γκαντάτσιος της ΓΕΗ στα 1.500μ. Ο αθλητής του Περικλή Διάκου κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο με επίδοση 4.09.75.Δεύτερη και η Νικολέτα Ραφαϊλάκη του ΑΟ Λασιθίου στα 2000μ. στιπλ, με χρόνο 6.59.54. Η ίδια αθλήτρια ήταν 4η στα 3000μ. με 10.37.28 ενώ στο ίδιο αγώνισμα, η Καλλιόπη Στεφανουδάκη του ΟΦΗ ήταν ένατη με 10.53.86.

Αργυρά μετάλλια επίσης για τους Εμμανουήλ Τεοντοσίου του «Βενιζέλου» στο επί κοντώ με 4.50μ., Γιάννη Καρυωτάκη (Κύδωνα) στη σφαιροβολία με 16.91μ. και Κώστα Μπουζάκη («Βενιζέλος») στη δισκοβολία με 58.21μ.

Η Νίκη Ψαλλιδάκη του ΣΜΚ έκανε πολύ καλή εμφάνιση στη σφυροβολία, κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο με βολή 56.71μ.

Στον τελικό της σφυροβολίας, συμμετείχαν άλλα δύο κορίτσια από το Ηράκλειο. Η Κωνσταντίνα Χριστοπούλου του ΣΜΚ ήταν 5η με 54.12μ, η Κυριακή Μιχελάκη του ΟΦΗ 7η με 50.77μ.

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκαν ακόμα οι Ανδρέας Σχοιναράκης (ΟΦΗ) με 57.04μ. στα 400μ. και Αρτέμιος Αδαμάκης («Βενιζέλος») με 51.06μ. στη δισκοβολία.

Στις σκυτάλες (4Χ400μ.) η ομάδα του ΟΦΗ τα πήγε εξαιρετικά, κατακτώντας την τρίτη θέση με 3.30.67 (Τσαμπανάκης, Λίλος, Χριστοφοράκης, Σχοιναράκης) πίσω από την πρώτη Ολυμπιάδα Πατρών και τη δεύτερη Γλυφάδα.

Στα 4Χ400μ. γυναικών, οι Παπαδάκη, Λούρου, Ντούμη-Βασιλείου, Ρεθυμνιωτάκη, χάρισαν στον ΟΦΗ την 4η θέση με 4.10.41.

Η Μαρία Κουβίδη του Πήγασου Ηρακλείου ήταν έκτη στα 400μ. εμπ. με 1.08.84, ενώ η Σοφία Ρεθυμνιωτάκη (ΟΦΗ) αποκλείστηκε από τον τελικό.

Η Καλλιόπη Γκάγκα του ΟΦΗ ήταν 6η στο τριπλούν με 11.47μ.

Ο Ερνέστο Χιντέρσα της ΓΕΗ κατέλαβε την 7η θέση στα 400μ. με 52.02. Η Αθηνά Περδίκη του ΟΦΗ ήταν 8η στο μήκος με 5,61μ., ενώ η Αθηνά Πασσά του ΟΦΗ, ήταν ένατη στον ακοντισμό με 36.27μ.

Σειρά παίρνει το ερχόμενο σαββατοκύριακο το Πανελλήνιο Κ20 στα Γιάννινα.