Ο Νεοζηλανδός Άαρον Γκέιτ κέρδισε τον ποδηλατικό γύρο Ελλάδας

Με τον Νεοζηλανδό Ααρον Γκέιτ της Bolton Equities Blackspoke να διατηρεί το προβάδισμα που απέκτησε από το 1ο ΕΤΑΠ και να κατακτά την πρώτη θέση στη γενική κατάταξη, ολοκληρώθηκε στα Ιωάννινα ο Διεθνής Ποδηλατικός Γύρος Ελλάδας, που αναβίωσε μετά από δέκα χρόνια.

Τη γραμμή του τερματισμού στο 5ο ΕΤΑΠ (Καλαμπάκα- Ιωάννινα) πέρασε πρώτος ο Δανός Τούνταλ της Bhs Borrnholm, με τον Γκέιτ όμως να διατηρεί τη διαφορά ασφαλείας που είχε και να αναδεικνύεται νικητής.

Τα δύσκολα σπριντ ανάβασης του τελευταίου ΕΤΑΠ έφεραν αλλαγή στη σχετική κατάταξη, όπου την πρώτη θέση εξασφάλισε ο Νορβηγός Εμπρετ Σβέσταντ της Team Coop.

Ο Δανός Νιλς Λάου Μπρόγκε της BHS – PL Belton Bornholm κράτησε την πρωτιά στους πόντους, ενώ στην κατηγορία U23 νικητής αναδείχθηκε ο Ισπανός Γιον Μπαρεντσέα της Caja Rural. Εξαιρετική η εμφάνιση του Κύπριου Ανδρέα Μιλτιάδη που πήρε την ένατη θέση στη γενική, ενώ καλύτερος Έλληνας ήταν ο Περικλής Ηλίας που κατατάχθηκε 23ος.

«Είμαστε όλοι ενθουσιασμένοι. Προσωπικά νιώθω ιδιαίτερα ικανοποιημένος που ο Ποδηλατικός Γύρος Ελλάδας ολοκληρώθηκε με επιτυχία. Η Ελλάδα βρίσκεται εδώ και μία εβδομάδα σε δέκτες 150 χωρών και των 5 Ηπείρων. Όπως τόνισε και ο απερχόμενος πρέσβης των ΗΠΑ, Τζέφρι Πάιατ και το πιστεύω: στην Ελλάδα επιτελείται μία ποδηλατική επανάσταση», τόνισε ο υφυπουργός Αθλητισμού κ. Αυγενάκης.