ΤΕΝΙΣ: Ο Μπουνάκης του «Ηράκλειο» πήρε δύο μετάλλια στο Εθνικό Πρωτάθλημα
Ο Μπουνάκης του «Ηράκλειο» πήρε δύο μετάλλια στο Εθνικό Πρωτάθλημα

Εξαιρετικός ήταν ο απολογισμός των Ηρακλειωτών τενιστών στο Εθνικό πρωτάθλημα επιπέδου 1 που φιλοξενήθηκε στην Πτολεμαΐδα.

Οι αθλητές του «Ηράκλειο» πραγματοποίησαν πολύ καλές εμφανίσεις και κατέκτησαν θέσεις στο βάθρο των νικητών. Αξιοσημείωτες οι εμφανίσεις του Δημήτρη Μπουνάκη που κατέκτησε δύο κύπελλα, ένα για την τρίτη θέση στο μονό και άλλο ένα για την πρώτη θέση στα διπλά, ενώ άλλη μια πρώτη θέση στα διπλά, κατέλαβε ο Αναστάσης Μανδαλενάκης.

Ο Μπουνάκης στην κατηγορία 14 ετών, έκανε μία πολύ αξιόλογη πορεία. Στον πρώτο γύρο επικράτησε του Παναγιωτόπουλου (ΑΟΑ Πατρών) με 7-5, 6-0. Στους «16» επιβλήθηκε του Καρακώστα με 3-6, 6-2, 6-4 και μπήκε στους «8».  Εκεί έπαιξε με τον Καλαϊτζή (Αστέρας Θεσσαλονίκης) και κέρδισε με 4-6, 6-1 6-3. Στον ημιτελικό δεν τα κατάφερε κόντρα στον Σερραίο Βασιλειάδη, χάνοντας με 6-0, 6-2.

Ο Μπουνάκης με συμπαίκτη τον Δημητρίου, σημείωσαν τέσσερις νίκες σε ισάριθμους αγώνες και κυριάρχησαν στην κατηγορία των διπλών. Στον τελικό, επικράτησαν των Θεοχάρη/ Χατζηαβραάμ και κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο με 4-6 6-4 10-7.

Ο Μανδαλενάκης στα αγόρια 16 ετών κατάφερε να φτάσει στην οκτάδα, επικρατώντας σε δύο αγώνες, πριν χάσει στις λεπτομέρειες από τον Γραμματικούλη (Φοίβος Λάρισας) με 7-5, 7-6. Στα διπλά, με συμπαίκτη τον Χαϊδεμένο, πέτυχαν τέσσερις νίκες και σήκωσαν το τρόπαιο των νικητών. Στον τελικό επικράτησαν των Γραμματικούλη/ Λουκίσα, με 2-6, 6-4 10-6.

Ο Έκτορας Τσατσάκης, στην κατηγορία 12 ετών, κατάφερε να φτάσει στους «8». Στον πρώτο γύρο έπαιξε με τον Τούλα (ΑΟΑ Πατρών) και του επιβλήθηκε με 7-6, 6-4. Στους «16» κέρδισε τον Παπαδημητρίου (ΟΑ Νίκαια Λάρισας) με 6-1, 7-5. Στην οκτάδα, έχασε από το Νο1 του ταμπλό, τον Μεσσή (Φοίβος Λάρισας) με 6-7, 7-5 6-3, μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα. Στα διπλά με τον Παπαδημητρίου, έφτασαν στους «8».

Ο Σπύρος Καρακώστας στα αγόρια 14 ετών, έφθασε στους «16» σημειώνοντας μια νίκη επί του Κίτσιου (Πανόραμα Πυλαίας) με 7-5, 6-0 ενώ στον επόμενο γύρο έχασε από τον Μπουνάκη.

Ο Καρακώστας με τον Νικολιδάκη στα διπλά, έφτασαν στους «8».

Ο Θάνος Ζαβουριανός ηττήθηκε στους «16» από τον Μιτάλα (Αρκαδικός) με 6-4, 6-1 ενώ στον προηγούμενο γύρο είχε επικρατήσει του Γαβριήλ (ΟΑ Άρτας) με 6-2, 6-3. Στα διπλά με τον Φορτώση, έφτασαν μέχρι τους «8».

O Γιάννης Νικολιδάκης στα αγόρια 14 ετών, έχασε στον πρώτο γύρο του ταμπλό από τον Κουτσογιάννη (ΟΑ Μαγνησίας) με εγκατάλειψη.

Η Στέλλα Δημητριάδη τέλος, στην κατηγορία 12 ετών, πέρασε ένα γύρο και μπήκε στις «16», όπου έχασε από την Γκαρτσονίκα (Ιωάννινα) με 6-2, 6-1.

Το Δ.Σ. του «Ηράκλειο» συγχαίρει θερμά με ανακοίνωσή του όλους τους αθλητές, προπονητές και γονείς για τις επιτυχίες τους και την προσήλωσή τους στους στόχους τους, δεδομένων των συνθηκών.