Οι κ.κ. Δελάκης και Δολιανίτης βραβεύουν Μανδαλενάκη και Καρακώστα του “Ηράκλειο” ΟΑΑ
Οι κ.κ. Δελάκης και Δολιανίτης βραβεύουν Μανδαλενάκη και Καρακώστα

Πρωτιές για τους αθλητές του «Ηράκλειο» Ο.Α.Α. στο 4ο Εθνικό τουρνουά τένις επιπέδου 2, που διοργάνωσε ο Όμιλος πριν το λοκντάουν στις εγκαταστάσεις του.

Αυτό ήταν το πέμπτο συνεχόμενο τουρνουά που διοργανώνει ο Όμιλος μετά το lockdown και από την επιστροφή στην αθλητική δράση με αυστηρή τήρηση όλων των υγειονομικών πρωτοκόλλων. Είχαν προηγηθεί το Open τουρνουά ΦΗΜΗ-ΖΑΡΟΣ, το Παγκρήτιο Τουρνουά 12, 14 και 16 ετών, το Παγκρήτιο Τουρνουά Βετεράνων και το Ευρωπαϊκό Τουρνουά για αγόρια και κορίτσια κάτω των 14 ετών.

Το τένις αποδεικνύει ότι είναι ένα από τα ελάχιστα ασφαλή αθλήματα για αγωνιστικές δραστηριότητες  εν καιρώ πανδημίας.

Συμμετείχαν συνολικά 60 αθλητές σε δυο ηλικιακές κατηγορίες: αγόρια κορίτσια 14 ετών και αγόρια 16 ετών.

Οι αθλητές του «Ηράκλειο» διακρίθηκαν και σε αυτό το τουρνουά, αφού κατέκτησαν πρώτες, δεύτερες και τρίτες θέσεις σε όλες σχεδόν τις κατηγορίες.

Στα αγόρια 16 ετών, νικητής ήταν ο Μανδαλενάκης Αναστάσης, που στον τελικό κέρδισε τον Κοκκινάκη (ΟΑ Σούδας) 7-5 6-1 6-0.

Την τρίτη θέση στην ίδια κατηγορία κατέκτησε ο Μπουνάκης Δημήτρης, ο οποίος στον ημιτελικό έχασε από τον Μανδαλενάκη 61 16 75.

Στα αγόρια 14 ετών, την πρώτη θέση πήρε ο Νικολιδάκης Γιάννης. Στον τελικό κέρδισε 6-3 6-0 τον Κόκκαλη από την Ιεράπετρα.

Ο Καρακώστας Σπύρος, πήρε και αυτός την τρίτη θέση, αφού στον ημιτελικό με τον Νικολιδάκη, έχασε 6-1 6-0.

Από μια νίκη έκαναν οι Αμανάκης Ζαχαρίας, Ζερβάκης Αντώνης και Τζωρμπατζάκης Βασίλης, οι οποίοι έφτασαν στους 16. Στους 32 παρέμειναν οι Τσατσάκης Έκτορας και Μανωλίτσης Γιάννης.

Στα αγόρια 12 ετών, ο Ζαβουριανός Θάνος πήρε την δεύτερη θέση. Στον τελικό με τον Φανδριδάκη έχασε 6-3 6-1.

Οι Αμανάκης Νικόλας και Λαμπράκης Κωνσταντίνος έκαναν μια νίκη και μπήκαν στους 16. Στους 32 παρέμειναν οι Αποστολάκης Γιώργος, Τσαπάκης Γιώργος και Χαρκουτσάκης Μάνος. Ο Βασιλάκης Γιώργος έχασε στα προκριματικά.

Στα κορίτσια 14 ετών, η Λαμπράκη Εβελίνα, πήρε την τρίτη θέση. Στον ημιτελικό έχασε από τη Σίδερη (Βάρη) 6-3 6-2.

Οι Ζαχαράκη Αλεξάνδρα και Ζαχαράκη Αλίκη, έχασαν στην οκτάδα.

Στα κορίτσια 12 ετών οι Μαχλή Μαργαρίτα και  Λεβεντάκη Ελένη μπήκαν στις 16 σημειώνοντας από μια νίκη.

Οι Ζαχαράκη Μαρία, Βασιλάκη Ελευθερία και Ζαχαράκη Ρωξάνη, παρέμειναν στις 32.

Στα αγόρια 14 ετών, άλλη μια πρώτη θέση είχαμε για το δίδυμο Νικολιδάκη/ Καρακώστα. Οι δυο αθλητές κέρδισαν στον τελικό του διπλού τους Παπαδόπουλο/ Γαβριήλ 6-1 6-3. Τη δεύτερη θέση στην ίδια κατηγορία κατέκτησε και ο Τζωρμπατζάκης Βασίλης με συμπαίκτη τον Ιεραπετρίτη Κόκκαλη.

Στα αγόρια 12 ετών στα διπλά, ο Ζαβουριανός με τον Δολιανίτη πήραν τη δεύτερη θεση.

Στα κορίτσια 12 ετών στα διπλά, η Ζαχαράκη Μαρία με συμπαίκτρια τη Μπαρμπαρούτση πήραν την τρίτη θέση.

«Το Δ.Σ. του «Ηράκλειο» συγχαίρει θερμά όλους τους αθλητές, προπονητές και γονείς για τις επιτυχίες τους και την προσήλωσή τους στους στόχους τους, δεδομένων των συνθηκών.

Επίσης, ευχαριστεί τον επιδιαιτητή των αγώνων κ. Σταύρο Νικηφοράκη για την άψογη συνεργασία καθώς και όλη την ομάδα των προπονητών, με επικεφαλής τον τεχνικό διευθυντή κ. Δολιανίτη για την άρτια οργάνωση.

Τέλος, να ευχαριστήσουμε την εταιρεία ΑΝΕΚ που για μια ακόμη χρονιά αρμενίζουμε παρέα “αναφέρει” ανακοίνωση του συλλόγου.