Η Αθλητική Λέσχη Μεσσαράς στο Κύπελλο Ελλάδας Εφήβων -Νεανίδων

Ικανοποιητική ήταν η παρουσία των σπαθιών της Αθλητικής Λέσχης Μεσσαράς στο Κύπελλο Ελλάδας Εφήβων -Νεανίδων (έως 17 ετών) που πραγματοποιήθηκε στη Θεσσαλονίκη, με διοργανωτή τον ΟΞΙ Φλώρινας.

Στους έφηβους, ο Γιάννης Γρηγοριάδης έπειτα από έναν φανταστικό πρώτο γύρο (6 στα 6), πέρασε στους «32» και νικώντας τον Μαρκουλάκη (Μ. Αλέξανδρος Κορδελιού) με 15-4, προκρίθηκε στους «16». Εκεί συναντήθηκε με τον Σταυρή (Ίριδα), τον οποίο νίκησε με 15-5 και μπήκε στους 8 καλύτερους της διοργάνωσης. Ο δρόμος προς τα μετάλλια σταμάτησε στον μετέπειτα κυπελλούχο Μπουγάτσο, ο οποίος νίκησε τον Μεσσαρίτη ξιφομάχο με 15-9.

Ο Νίκος Χατζηγεωργίου πέρασε στον δεύτερο γύρο σαν νούμερο 15 και νικώντας τον Παπαδιά (Α. Α. Ιωαννίνων) με 15 -9, πέρασε στους «16». Εκεί σταμάτησε η πορεία του (12ος) αφού ηττήθηκε από τον Ρασπόπτση (ΟΞΙ Φλώρινας ) με 15-12.

Ο Ανδρέας Μπουχαλάκης νίκησε τον Σιλιτζόγλου (Μ. Αλέξανδρος Κορδελιού) με 15-12 και πέρασε στους «32». Εκεί αντιμετώπισε τον Λεβαντίδη (ΟΞΙ Φλώρινας), τον οποίο νίκησε και πέρασε στους «16». Εκεί έχασε με 15-5 από τον Μπουγάτσο (Ακρίτες) και έμεινε έξω από την 8άδα (πήρε τη 16η θέση).

Στις νεανίδες, η Ελένη Μελαμπιανάκη αφού έκανε 4 νίκες στον όμιλο, πέρασε στις «64» και νικώντας την αντίπαλό της, Βασιλάτου (Λ.Ο.Βάρης) με 15-1, πέρασε στις «32». Για να μπει στους «32», έπρεπε να περάσει το εμπόδιο της Μπίζα (Ίριδα), κάτι που δεν κατάφερε και ηττήθηκε με 15 -5. Τελικά η Μελαμπιανάκη κατέλαβε την 22η θέση.

Ο Θησέας

Ένα πετυχημένο αγωνιστικό διήμερο  βίωσε στη Θεσσαλονίκη η ομάδα του Θησέα Ηρακλείου.

Στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Ξίφους Μονομαχίας U14, ο Φώτης Μήνος, ο μικρότερος αθλητής του αγώνα, κατέκτησε την 8η θέση. Ακολούθησαν οι Γκέκας (14ος), Λιβέρης (27ος), Τσιραγάκης (41ος), ενώ στα κορίτσια η Μητροκώστα ήταν 25η και η Σύρμου 28η.

Στο Κυπέλλο Εφήβων, ο Σύρμος κατέκτησε την 29η θέση, ο Λιβέρης την 40ή και ο Γκέκας την 46η.

«Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους προπονητές μας Πασσαδάκη Μιχάλη και Συντυχάκη Εύα για την καθοδήγηση των αθλητών μας. Επίσης, ένα ξεχωριστό ευχαριστώ στους γονείς των παιδιών για τη στήριξή τους», αναφέρει στην ανακοίνωσή του ο Θησέας.