Για 2η φορά στην ιστορία του ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το Σούπερ Καπ

Με πρωταγωνιστές τους Ερνάντες και Κόβαρ, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-1 σετ τον ΠΑΟΚ στον τελικό του Σούπερ Καπ που έγινε στο κλειστό του Βαρδινογιάννειου Αθλητικού Κέντρου και κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της σεζόν στο ελληνικό βόλεϊ.

Σε ένα παιχνίδι-διαφήμιση του αθλήματος, ανάμεσα σε δύο από τις κορυφαίες ομάδες της Volley League, οι «πράσινοι» κατέθεσαν την αγωνιστική τους ανωτερότητα, φθάνοντας για δεύτερη φορά στην κατάκτηση του Σούπερ Καπ. Οι 500 περίπου φίλοι του βόλεϊ απόλαυσαν θέαμα υψηλού επιπέδου, χειροκροτώντας θερμά στο φινάλε και τις δύο ομάδες.

Ο Κόβαρ σε μία προσπάθειά του στο χθεσινό παιχνίδι

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου επέβαλε την κυριαρχία της στο πρώτο σετ (25-20), με το δεύτερο να εξελίσσεται σε θρίλερ που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 22-18, ο Παναθηναϊκός «απάντησε» και έφθασε σε αρκετά σετ μπολ αλλά τελικά ο Δικέφαλος επικράτησε με το εντυπωσιακό 34-32, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Από κει και πέρα όμως, ο Παναθηναϊκός έχοντας σε μεγάλη μέρα τους Ερνάντες (αναδείχθηκε MVP), Κόβαρ που συνολικά κέρδισαν στο ματς 50 πόντους, δεν επέτρεψε στον αντίπαλό του να αμφισβητήσει την κυριαρχία του. Τόσο το τρίτο (25-19) όσο και το τέταρτο σετ (25-22), εξελίχθηκαν σχετικά εύκολα για τους «πράσινους».

Ο κ. Πιτσούλης πήρε το βραβείο της Περιφέρειας
Η ΕΣΑΠ τίμησε τον κ. Δανδάλη

«Ηταν ένα μεγάλο παιχνίδι και ποιοτικό. Είμαι διπλά χαρούμενος, αφενός γιατί έχουμε μία σειρά παιχνιδιών που νικάμε τον ΠΑΟΚ, αφετέρου γιατί ήταν τόσο μεγάλη η θέληση και η δίψα των παικτών μου και κάτω από δύσκολες συνθήκες, ξεπέρασαν κάθε πρόβλημα.

Είναι σημαντικό να βρισκόμαστε στους τελικούς κάτι που πριν χρόνια δε συνέβαινε», τόνισε ο προπονητής του «τριφυλλιού» Δημήτρης Ανδρεόπουλος. Ο τεχνικός του ΠΑΟΚ Γιόσκο Μιλενκόσκι, παραδέχθηκε την ανωτερότητα του αντιπάλου: «Παίξαμε μέχρι το τέλος όσο μπορούσαμε. Ο Παναθηναϊκός είναι καλύτερος αυτή την περίοδο. Σε κάποια σημεία είχαμε ευκαιρίες, αλλά κάναμε αρκετά τακτικά λάθη και δώσαμε σχεδόν ένα σετ από το σέρβις μας».

Τα σετ: 25-20, 32-34, 25-19, 25-22

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Παπακοσμάς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 22, Πετρέας 6, Γιάκομπσεν 2, Ρανγκέλ 7, Φράγκος 10, Ερνάντες 28  / Ζήσης (λ), Μπάσης.

ΠΑΟΚ (Μιλενκόσκι): Γιόρνα 8, Κόστα 9, Γουόλς 2, Βουλκίδης 8, Ράπτης 13, Βαν Ντε Ντρις 21 / Κοκκινάκης (λ), Ηλίας, Σωτηρίου, Γάτσης, Τακουρίδης, Μπούτος 1

Σπουδαίο θέαμα απόλαυσαν οι φίλοι του βόλεϊ στο κλειστό του ΒΑΚ
Τα παιδιά από την Ακαδημία του ΟΦΗ χάρηκαν το βόλεϊ στη γιορτή του συλλόγου

Πριν από την έναρξη του αγώνα, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Νίκου Σαμαρά, ο οποίος άφησε ένα τεράστιο κενό στο ελληνικό βόλεϊ, φεύγοντας από τη ζωή ακριβώς πριν από 10 χρόνια.

Η ΕΣΑΠ τίμησε την συνδιοργανώτρια του αγώνα Περιφέρεια Κρήτης, με τον πρόεδρό της κ. Τορνατόρο να απονέμει το βραβείο στον αντιπεριφερειάρχη Αθλητισμού κ. Πιτσούλη.

Τιμήθηκε επίσης από την ΕΣΑΠ, ο πρόεδρος του ΤΑΑ ΟΦΗ Γιάννης Δανδάλης για την προσφορά του στο βόλεϊ.