Οι αθλητές στην εκκίνηση του Μινωικού άθλου

Είκοσι δύο αθλητές και αθλήτριες έδωσαν το «παρών» στην εκκίνηση στον Αρχαιολογικό χώρο της Φαιστού αλλά 19 κατόρθωσαν να φτάσουν στον τερματισμό Στην ιστορική διαδρομή Φαιστός-Κνωσός 70 χλμ την εκκίνηση έδωσε ο αντιδήμαρχος του Δήμου Φαιστού Αντώνης Κωνσταντουλάκης.

Νικητές στους άνδρες ήταν οι δύο σπουδαίοι αθλητές από το Ρέθυμνο Νεκτάριος Οικονομάκης & Ιωάννης Θωμαδάκης που τερμάτισαν μαζί χέρι-χέρι  στην πρώτη θέση με τον καλό χρόνο  5 ώρες 15’38  που σε ένα συναρπαστικό αγώνα που μέχρι το 50ο χλμ προπορευόταν ο περυσινός νικητής Μανόλης Σηφάκης (που τελικά τερμάτισε στην 4η θέση με χρόνο 5 ώρες 51΄ 36 με αντεπίθεση πέτυχαν την ανατροπή και έκοψαν πρώτοι το νήμα.

Στην τρίτη θέση ήταν ο αθλητής Μανώλης Μαγκαφουράκης με χρόνο 5 ώρες 26΄07, ενώ λόγω τραυματισμού δεν συμμετείχε ο πολυνίκης του αγώνα με 13 νίκες και κάτοχος του ρεκόρ διαδρομής μ 4 ώρες 33 Παντελής Καμπαξής.

Νικήτρια στης γυναίκες ήταν η Αγγελική Στεφανή από την Αθήνα με τον πολύ καλό  χρόνο 6 ώρες 36 στην δεύτερη θέση ήταν ο σπουδαία Κρητικιά αθλήτρια Κατερίνα Δρακάκη από τα Χανιά με 6 ώρες 52΄18 και στην τρίτη θέση η νέα αθλήτρια στις αποστάσεις Μαρκέλλα Νεστορίδου  από την Αθήνα με 7 ώρες 08΄23.

Ταυτόχρονα με τον αγώνα των 70χλμ έγινε και ποδηλατοδρομία στην διαδρομή Κνωσός-Φαιστός-Κνωσός 140χλμ και που σε αυτήν συμμετείχαν 10 ποδηλάτες

Οι διοργανωτές θέλουν να ευχαριστήσουν την Γ.Γ.Αθλητισμού, την Περιφέρεια Κρήτης για την συνδιοργάνωση  τους Δήμους Φουστού Γόρτυνας Ηρακλείου, Ελληνική Αστυνομία Μοιρών, τροχαία Ηρακλείου τμήμα Σαμαρειτών Μεσαράς Ομάδα διάσωσης Φίλιος Ζεύς για την υποστήριξη, τις Κοινότητες & τους Πολιτιστικούς Συλλόγους Μοιρών, Γόρτυνας, Αγίας Βαρβάρας, Αυγενικής, Βενεράτου Δαφνών, τις υπηρεσίες καθαριότητας, τεχνική υπηρεσίας και της 4ης Δημοτικής ενότητας του Δήμου Ηρακλείου, όλους τους χορηγούς την οργανωτική επιτροπή, του Συλλόγου Μαραθωνοδρόμων Κρήτης-Ίκαρος και τέλος για την αξιέπαινη προσπάθεια των αθλητών & ποδηλατιστών.