Στιγμιότυπο από το ματς του Μίλωνα με τον ΟΦΗ

Με το συνηθισμένο του αποτέλεσμα, την ήττα δηλαδή, ολοκλήρωσε ο ΟΦΗ τον πρώτο γύρο της Volley League.

Η ομάδα του Ηρακλείου πήγε με βλέψεις στη Ν. Σμύρνη αλλά δεν πήρε απολύτως τίποτα, χάνοντας «καθαρά» με 3-0 από τον Μίλωνα, ο οποίος αποσπάστηκε με 5 βαθμούς από το τοπικό συγκρότημα. Ετσι, ο ΟΦΗ παρέμεινε στην τελευταία θέση, έχοντας συγκεντρώσει μόλις 2 πόντους σε 7 αναμετρήσεις…

Οι παίκτες του Κώστα Δεληκώστα μπήκαν σχετικά καλά στο πρώτο σετ όμως όταν οι γηπεδούχοι ανέκαμψαν, παίρνοντας το προβάδισμα (10-6), δεν ξανακοίταξαν πίσω κι έτσι έκαναν εύκολα το 1-0 (25-18). Ο τεχνικός του ΟΦΗ αναγκάστηκε να αποσύρει γρήγορα τον ανέτοιμο Ντιουίζι, ωστόσο η εικόνα της ομάδας του παρέμεινε κακή στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ.

Ο Μίλωνας κυριαρχούσε στο μπλοκ άμυνα και προηγήθηκε με 23-18. Με τον Σαλταφερίδη να τελειώνει επιθέσεις σε αυτό το σημείο, ο ΟΦΗ κατάφερε να επιστρέψει στο σετ, μειώνοντας στον πόντο (23-22) αλλά δεν είχε διάρκεια, με τους παίκτες του Σάκη Ψάρρα να κάνουν το 2-0 (25-23). Το τρίτο σετ ήταν αρκετά ανταγωνιστικό, με τον ΟΦΗ να καλύπτει τις διαφορές που έπαιρνε ο αντίπαλος, όμως στα κρίσιμα σημεία λύγισε, με τον Μίλωνα να «γράφει» το 3-0 (26-24).

Για τους νικητές, 16 πόντους σημείωσε ο Φινλανδός Καϊσλασάλο με πάνω από 50% αποτελεσματικότητα στην επίθεση ενώ σημαντικές βοήθειες έδωσε επιθετικά και ο Σπύρος Χανδρινός με 14 πόντους καθώς και ο 42χρονος ακραίος Ηλίας Λάππας με 9 πόντους και καλά ποσοστά στην υποδοχή.

Από τον ΟΦΗ, 10 πόντους σημείωσε ο Βάργκας, χωρίς όμως καλό ποσοστόστις επιθέσεις του (10/34).

Τα σετ: 25-18, 25-23, 26-24

Την Κυριακή η ΓΕΗ

Διπλή αποστολή και πάλι στην Αθήνα για τις ομάδες της ΓΕΗ. Στους άνδρες, αρχίζει ο δεύτερος γύρος της Α2, με το τοπικό συγκρότημα να αντιμετωπίζει αύριο (3μμ) την ΑΕ Αρμενίων στου Ρέντη. Η ομάδα του Μανώλη Παπαδάκη έχει καλή ψυχολογία μετά την επίτευξη της πρώτης νίκης στη σεζόν και θα προσπαθήσει να αποσπάσει ένα ακόμα θετικό αποτέλεσμα.

Την ίδια ώρα αύριο, οι γυναίκες της ΓΕΗ, επίσης στην εκκίνηση του β’ γύρου της Α2, παίζουν με την Ένωση Βύρωνα.

Ο Ν. ΟΠΕΡ αντιμετωπίζει στο Γουδί την ΑΕ Αμπελοκήπων, επίσης την Κυριακή (4μμ).