Ηρόδοτος - Κέρκυρα
Και από την Κέρκυρα έχασε ο Ηρόδοτος

Μια ακόμα ήττα, την 5η στη σειρά και την 8η στο πρωτάθλημα, υπέστη ο Ηρόδοτος το Σάββατο από την Κέρκυρα με σκορ 2-0 στο Παγκρήτιο και βρίσκεται μια ανάσα από την ζώνη του υποβιβασμού την ίδια ώρα που η Κέρκυρα έπιασε τον Απόλλωνα Λάρισας στην 2η θέση.

Ο Ηρόδοτος παρουσιάστηκε για άλλη μια φορά ασύνδετος κι αυτό είναι φυσιολογικό μετά τις πολλές αλλαγές που έγιναν.

Σε όλο το παιχνίδι αρκέστηκε σε παθητικό ρόλο, χωρίς από την πλευρά του να δημιουργήσει φάσεις για γκολ.

Η Κέρκυρα είχε μια καλή ευκαιρία στο α’ μέρος, με τον Κρητικό στο 26 να σημαδεύει το δοκάρι και τον Κόντο  στην συνέχεια να αστοχεί από ευνοϊκή θέση.

Πέραν όμως αυτής της φάσης οι Φαίακες  δεν μπόρεσαν να απειλήσουν κι έτσι, το 0-0 παρέμεινε το αποτέλεσμα του α’ 45λέπτου.

Το σκηνικό άλλαξε άρδην στην επανάληψη με την Κέρκυρα να επιβάλει τον ρυθμό της και την ανωτερότητά της.

Το γκολ ήταν θέμα χρόνου να έρθει και στο 64’  ο Τουράμ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά (0-1).

Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για τον Ηρόδοτο όταν  έμεινε με 10 στο 70’ λόγω της  αποβολής του Κονέ με δεύτερη κίτρινη κάρτα  για θέατρο.

Η Κέρκυρα  ήλεγχε απόλυτα την κατάσταση και στο 79’ ο Βίλα με κεφαλιά  σφράγισε την έβδομη φετινή νίκη της  στο πρωτάθλημα.

Διαιτήτευσε ο Δραγάτης (Ανατολικής Αττικής) με βοηθούς τους Βεργέτη, Κύριο (Αρκαδίας).

Κίτρινες είδαν οι Κονέ,  Μότα και κόκκινη ο Κονέ στο 70’ (δεύτερη κίτρινη).

ΗΡΟΔΟΤΟΣ: Κασμερίδης, Χατζηλιάδης, Γραικός, Γιαλούσης, Δαμιανάκης, Μουκίδης, Κασαπάκης, Αργκιλέσι (62’ Νύκταρης), Κονέ, Φραγκουλάκης, Αγγελούδης (75’ Σιαλμάς).

ΚΕΡΚΥΡΑ: Κουτζαβασίλης, Σπίνουλας, Κούρος, Θεοδωράκης, Ιωάννου, Κρητικός, Ζορμπάς (45’+1 λ. τρ. Μότα), Σιατραβάνης (67’ Βίλα), Κόντος (87’ Μίσκου), Λινάρδος, Τουράμ.

ΗΡΕΜΟΣ Ο ΦΟΥΤΣΙΝΙ

«Η ομάδα θα βρει τον δρόμο της»

Παρά την νέα ήττα ο Αρμάντο Φουτσίνι εμφανίστηκε ήρεμος  στην συνέντευξη Τύπου και δήλωσε  ότι η ομάδα έχει μέλλον, την πιστεύει και ότι θα βρει το δρόμο της.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Καμερουνέζου τεχνικού: «Παίζαμε με έναν δύσκολο αντίπαλο. Στο πρώτο ημίχρονο μπήκαμε καλύτερα. Δεχτήκαμε το πρώτο γκολ από ένα λάθος μαρκάρισμα. Ήρθαν νέα παιδιά στην ομάδα. Να δουλέψουμε ώστε η ομάδα να πάει καλά. Θα έρθουν παίκτες που θα την βοηθήσουν. Η ομάδα θα βρει τον δρόμο της».

Από την άλλη παρά τη νίκη ο Δημήτρης Σπανός δήλωσε δυσαρεστημένος: «Θα πάρω μέτρα ώστε να μην ξαναγίνει αυτό που έγινε στα πρώτα 45 λεπτά. Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε μια διαφορετική εικόνα, όμως δεν πρέπει να βάζει τα γκάζια ένας προπονητής για να αλλάξει. Είμαι πολύ δυσαρεστημένος».