Πολύ καλός ήταν ο Καρακωσταντάκης

Δεν καταλαβαίνει τίποτα η Αναγέννηση. Η ομάδα του Αρκαλοχωρίου μετέτρεψε σε περίπατο το εκτός έδρας ντέρμπι με τον Αρη Νίκαιας και με το εντυπωσιακό 91-69, πέτυχε την πέμπτη της νίκη σε ισάριθμα ματς στη Γ’ Εθνική (τρίτη στην Αθήνα), «σκαρφαλώνοντας» στην κορυφή του ομίλου και με ένα ματς λιγότερο! Οι παίκτες του Μύρωνα Παπαδάκη έκαναν χθες την καλύτερη φετινή τους εμφάνιση, κόντρα σε μία ομάδα που είχε ρεκόρ 4-1, πριν από το τζάμπολ. Από τα μέσα της 2ης περιόδου πήραν μεγάλη διαφορά, κλείνοντας το ημίχρονο στο +13 (47-34).

Η συνέχεια ήταν ακόμα πιο εκκωφαντική για το κρητικό συγκρότημα σε επίθεση και άμυνα, σφραγίζοντας ουσιαστικά τη νίκη του από το 26ο λεπτό (66-44).

Τα 10λεπτα: 16-26, 34-47, 54-73, 69-91.

Διαιτητές: Καλαβρός-Τζαγκατζής.

ΑΡΗΣ Ν. (Μανδραγός): Μαραγκίδης 22 (3), Κωνσταντινάκος 3 (1), Δρόσος 6 (1), Καραδολάμης 12(1), Πρίτσος 9(1), Κόλλιας 14, Έξαρχος,Τρίχας 1, Πικέας 2.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Παπαδάκης): Μητρόπαπας 5, Κριθινάκης 19 (4) , Κουρέπης 24, Καμπιτάκης 3(1), Καλογεράκης 1, Μαραγκάκης 14 (4) Ραζής 9, Κολαρετάκης 4  Σπυριδάκης 6, Βερτούδος 6(1).

Δε μπόρεσε ο Εργοτέλης

Το …χρώμα της νίκης εξακολουθεί να αγνοεί φέτος στο «Λίντο» ο Εργοτέλης. Οι «κιτρινόμαυροι» παρά την υπερπροσπάθεια που κατέβαλαν, έχασαν με 73-70 από τον Κρόνο Αγ. Δημητρίου, φθάνοντας τις τέσσερις εντός έδρας ήττες στις 6 πρώτες αγωνιστικές!

Ο Κρόνος είχε τον έλεγχο μέχρι και τα τέλη της τρίτης περιόδου αλλά οι γηπεδούχοι (που είχαν χθες κατ’ ανάγκη στον πάγκο τους τον Παντελή Χριστοδούλου), έβγαλαν αντίδραση και προσπέρασαν με 62-61 στο 32’.

Το ματς έγινε … ροντέο στα τελευταία λεπτά, με την αποβολή του Μπουμπάρη και κάποια «φαλτσοσφυρίγματα» να κοστίζουν στους γηπεδούχους ακόμα μία ήττα.

Τα 10λεπτα: 19-27, 35-46, 55-61, 70-73.

Διαιτητές: Πετρόπουλος – Βαλουξής

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Χριστοδούλου Π.): Αθανασιάδης 14 (2), Μπορμπίδης, Καρακωνσταντάκης 24(5), Σινανίδης, Κουμάκης 10(2), Εκίζογλου, Μανταλβάνος 2, Χαμηλάκης 6, Καραλής 10(2), Μπουμπάρης 4.

ΚΡΟΝΟΣ (Κατσούνης): Καραχάλιος 8(2), Μπιλάλης 16(2), Παπαπέτρου 1, Γιαννουλάκης, Τσαβός 18, Ροζάκης 6, Παπαβασιλείου 2, Κυριακόπουλος 16(1), Βαρσαμούλης 6.