Ο Hρόδοτος με την ΑΕ Καραϊσκάκης
Ο Γραικός σε φάση από το χθεσινό ματς

Η Άρτα αποδείχθηκε αφιλόξενη για τον Ηρόδοτο. Μετά από ένα αήττητο σερί τριών αγώνων οι «κυανόλευκοι» έχασαν χθες με σκορ 1-0 από την ΑΕ Καραϊσκάκης. Οι γηπεδούχοι πέρασαν πάνω από τον Ηρόδοτο με αυτό το τρίποντο, ενώ από την πλευρά της η ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού παρά την ήττα της ευνοήθηκε από τα άλλα αποτελέσματα και παρέμεινε πάνω από την ζώνη οριακά.

Η ΑΕ Καραισκάκης κατάφερε να ανοίξει σχετικά νωρίς το σκορ και από κει και πέρα το κράτησε μέχρι το τέλος, αφού ο Ηρόδοτος αν και είχε ορισμένες φάσεις για την ισοφάριση δεν είχε (απόντος και του τραυματία Σιαλμά) τον παίκτη που θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Το 1-0 έγινε στο 18’ όταν ο Παναγιώτου με ένα γέμισμα βρήκε το Αλέξιτς και αυτός με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Ο Ηρόδοτος  ανέβασε ρυθμούς μετά το γκολ με τον Ηλιάδη στο 23’ να μην μπορεί να νικήσει τον Μέλκα μετά από εξαιρετική πάσα του Γιαλούση με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 1-0.

Στο β’ 45λεπτο  η ΑΕ Καραϊσκάκης μπήκε δυνατά και έφτασε πολύ κοντά στο να διπλασιάσει τα τέρματα της με τον Τζιώρα να κάνει ωραία ατομική προσπάθεια και να νικιέται από τον Ξενοδόχοφ στο 46’. Ο Ηρόδοτος δεν κατέθεσε τα όπλα και λίγο πριν την λήξη της αναμέτρησης στο 90’ έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν η μπάλα στρώθηκε στον Πίντο που σούταρε από το ημικύκλιο της περιοχής, με την μπάλα να φεύγει λίγο δίπλα από το δοκάρι του Μέλκα.

Διαιτήτευσε ο Καδδάς (Αχαΐας) με βοηθούς τους Οικονόμου (Αχαϊας) και Μωυσιάδη (Γρεβενών).

Α.Ε. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ: Μέλκας, Παπανίκου, Παναγιώτου, Ροντρίγκεζ, Καπίας, Παντίδος, Μοασούρας, Χούσος, Τζιώρας (89′ Γυφτοκώστας), Βουκμίροβιτς (63′ Ψιάνος), Άλεξιτς (70′ Μπαντέ).

ΗΡΟΔΟΤΟΣ: Ξενοδόχωφ, Γραικός, Παπαγγέλης (76′ Αμαραντίδης), Γιαλούσης, Ανδρέου, Κασαπάκης, Νύκταρης, Μουκίδης (59′ Χατζηηλιάδης), Μπαρέττας, Ηλιάδης, Αγγελούδης (59′ Πίντο).

ΛΥΡΩΝΗΣ:  «Μας έλειπε το γκολ»

Στην αναποτελεσματικότητα της ομάδας του στάθηκε στις δηλώσεις του μετά τον αγώνα της Άρτας ο Γιώργος Λυρώνης.

Ο Ηρόδοτος, αν και είχε ευκαιρίες, δεν κατάφερε να βρει δίχτυα και ο Ρεθυμνιώτης προπονητής ανέφερε χαρακτηριστικά: «Είναι άδικο το αποτέλεσμα για την προσπάθεια που κάναμε. Πήγαμε καλά και στα δύο ημίχρονα αλλά μας έλειπε το γκολ.

Είχαμε τις ευκαιρίες αλλά δεν καταφέραμε να σκοράρουμε σε αντίθεση με τον αντίπαλό μας. Είμαστε στενοχωρημένοι αλλά συνεχίζουμε, το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμα. Έχουμε ένα ματς μπροστά μας το Σάββατο το οποίο πρέπει να κερδίσουμε».