ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΟΜΑΔΑ ΜΠΑΣΚΕΤ

Κάθε Κυριακή η Αναγέννηση επιβεβαιώνει ότι… δεν έχει αντίπαλο στον 2ο όμιλο της Γ’ Εθνικής. Το ίδιο συνέβη και χθες όπου με χαρακτηριστική άνεση κέρδισε τον Κρόνο Αγ. Δημητρίου με 74-62 στο Αρκαλοχώρι, κλείνοντας με δέκα νίκες σε έντεκα παιχνίδια τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος.

Το ασταμάτητο δίδυμο Ραζής, Κουρέπης και η εξαιρετική άμυνα των γηπεδούχων, έβαλε από νωρίς στέρεες βάσεις για τη νέα επιτυχία των πρωτοπόρων. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 28-11 και η συνέχεια ήταν ανάλογη, με αποτέλεσμα η ομάδα του Μύρωνα Παπαδάκη να πάει στα αποδυτήρια με διαφορά 22 πόντων (47-25).

Οι φιλοξενούμενοι μετά το σοκ του πρώτου μισού, προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά και μέχρι ένα σημείο το κατόρθωσαν. Οι Τσαβός και Βαρσαμούλης έδωσαν λύσεις στη ρακέτα, ο Κρόνος πλησίασε στους 8 πόντους (70-62) στο τελευταίο λεπτό του αγώνα αλλά ήταν πολύ αργά για να μπει απειληθεί ουσιαστικά η Αναγέννηση.

Τα 10λεπτα: 28-11, 47-25, 59-44, 74-62

Διαιτητές: Ξυλάς-Δημούλας.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Παπαδάκης): Μητρόπαπας 5 (1), Κριθινάκης 2, Καλογεράκης 2, Μαραγκάκης 8 (1), Κολαρετάκης 2, Σπυριδάκης 8, Κουρέπης 25 (1), Ραζής 22 (4).

ΚΡΟΝΟΣ (Κατσούνης): Καραχάλιος, Μπιλάλης 3 (1), Παπαπέτρου 3 (1), Ξιούρας 13 (3), Αλεξανδρόπουλος 3, Παπαβασιλείου, Κυριακόπουλος, Κορωνιός, Βαρσαμούλης 18, Γιαννουλάκης, Τσαβός 22.

Τις δέκα νίκες έφτασε η εκπληκτική φέτος Αναγέννηση

Δεν τα κατάφερε ο Εργοτέλης

Στις λεπτομέρειες έχασε και πάλι ο Εργοτέλης ένα κρίσιμο ματς για την πορεία του στο φετινό πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής.

Οι «κιτρινόμαυροι» λύγισαν στο Κορωπί στη δεύτερη παράταση με 97-91, μένοντας με το χειρότερο ρεκόρ (2-9) στο φινάλε του πρώτου γύρου. Η ομάδα του Γιάννη Βισκαδουράκη παρατάχθηκε με μόλις 8 παίκτες καθώς απουσίαζαν οι τραυματίες Χαμηλάκης, Εκίζογλου ενώ ο στρατευμένος Καρακωνσταντάκης, ενσωματώθηκε την τελευταία στιγμή στην αποστολή. Παρ’ όλα αυτά είχαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια της κανονικής περιόδου για να οδηγηθεί το ματς σε ένα φινάλε -θρίλερ.

Με τον Εργοτέλη να έχει προβάδισμα δύο πόντων, ο έμπειρος Πέττας εκμαίευσε φάουλ από τους διαιτητές σε προσπάθεια για τρίποντο και με 2/3 βολές, έστειλε το ματς στην παράταση (72-72). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να το παλεύουν αλλά όταν λόγω φάουλ ξέμειναν από παίκτες, το Κορωπί πήρε το πάνω χέρι και τελικά τη νίκη μετά από 50 λεπτά αγώνα. Πολλά τα παράπονα των ανθρώπων του Εργοτέλη για τη διαιτησία των Καραμήτσου-Μαρκόπουλου.

Τα 10λεπτα: 14-20, 34-38, 47-58, 72-72 (κ.α.),  85-5 (α’ παρ.), 97-91 (β’ παρ.).

ΚΟΡΩΠΙ (Δρακόπουλος): Μιχάλης 7 (1), Παπαιωάννου 7 (1), Μαρκομιχάλης 8 (1), Θεοδοσίου 13 (2), Μαντζούκας 17(2), Πέττας 30, Σιδερής 15.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Βισκαδουράκης): Αθανασιάδης 13, Καρακωνστανάκης 19(3),  Κουμάκης 6, Μανταλβάνος 19(1), Καραλής 14 (2), Χαλκιαδάκης 3, Πρινιανάκης, Μπουμπάρης 17.