Ο Μπουμπάρης σε μία προσπάθειά του στο χθεσινό ματς

Μια ακόμα νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό της η ομάδα μπάσκετ του Εργοτέλη, κερδίζοντας πολύ δύσκολα με 69-67 τη Σφήκα Αμαλιάδας στο κλειστό του «Λίντο», για την 11η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής.

Σε έναν αγώνα για… γερά νεύρα ο οποίος κρίθηκε στο τέλος, οι «κιτρινόμαυροι» με αυταπάρνηση, πείσμα, καθαρό μυαλό και σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση στα κρίσιμα τελευταία λεπτά, πήραν σημαντική νίκη, κόντρα σε έναν ιδιαίτερα αξιόμαχο αντίπαλο, τον οποίο είχαν νικήσει πολύ πιο άνετα στον πρώτο γύρο, με το …επικό σκορ 45-30.

Στην πρώτη περίοδο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, χωρίς κάποια να μπορέσει να πάρει υπέρ της διαφορά μεγαλύτερη των δύο πόντων. Αντίθετα στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι ανέλαβαν τα ηνία του αγώνα και με επί μέρους σκορ 22-13, ξέφυγαν με διαφορά 11 πόντων (40-29) στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Οι παίκτες του Γιάννη Βισκαδουράκη αντέδρασαν και με καλή άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο περιόρισαν την ομάδα της Αμαλιάδας μειώνοντας τη διαφορά και στην τελευταία περίοδο με εξαιρετική εμφάνιση έκαναν την ανατροπή και κατάφεραν να πάρουν τη μεγάλη νίκη.

Αξιοσημείωτος ο επιθετικός πλουραλισμός των γηπεδούχων που είχαν ξανά πρώτο σκόρερ τον Μαχαιριανάκη και από κοντά τον Καραλή ενώ από τη Σφήκα, τη μεγαλύτερη «ζημιά» έκανε ο Νοέας.

10λεπτα : 16-18, 29-40, 50-55, 69-67

Διαιτητές: Μπούκας-Ραπτογιάννης

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Βισκαδουράκης): Αθανασιάδης 6, Μαϊστρέλης 2, Γουμενάκης 12(3), Μαχαιριανάκης 16(3), Μπουμπάρης 10, Μανιαδής 3(1), Χριστοδούλου, Κουμάκης, Γιαννακόπουλος 5, Χαμηλάκης, Καραλής 15(1).

ΣΦΗΚΑ (Νιπεργιάλης): Συνετός 8(1), Νοέας 21(2), Σαμαράς 6(2), Θεοδωρόπουλος 15(5), Μπεκρής 5, Κιούφης, Δασκαλόπουλος 4, Αγραπιδάκης, Κιουρτζίδης 8.