Πρώτος σκόρερ του “Ηράκλειο” ήταν ο Λιανός

Μπορεί να άργησε αρκετά η επίτευξη της δέκατης νίκης του «Ηράκλειο» στη Β’ Εθνική αλλά με το αγχωτικό έστω 81-77 στα Δύο Αοράκια επί του Παγκρατίου, είναι γεγονός και προς το παρόν εκτονώνει την μίνι κρίση που είχε δημιουργηθεί στις τάξεις του τοπικού συγκροτήματος.

Οι παίκτες του Γιώργου Μακράκη βελτίωσαν έτσι το ρεκόρ τους στο 10-10 και ελπίζουν ότι θα επανακτήσουν το χαμένο έδαφος στη βαθμολογία, εφόσον εκμεταλλευθούν το βατό πρόγραμμα που έρχεται.

Το «Ηράκλειο» είχε σταθερά την εικόνα της πιο ποιοτικής ομάδας στο παρκέ όμως τα «νεκρά» διαστήματα που παρουσίαζε στην απόδοσή του, επέτρεπαν στο Παγκράτι να βρίσκεται συνεχώς μέσα στη διεκδίκηση της νίκης.  Από το αμφίρροπο πρώτο δεκάλεπτο, ξεχώρισε το εκπληκτικό μπάζερ μπίτερ του Λάκκα λίγο κάτω από τη σέντρα, με το οποίο οι γηπεδούχοι πήραν βραχεία κεφαλή (19-17).

Στα τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου, το «Ηράκλειο» πάτησε το …γκάζι και κατάφερε να πάρει διαφορά 10 πόντων (41-31), με το πρώτο δίλεπτο της τρίτης, να αποτελεί μια ομαλή συνέχεια αυτής της κατάστασης (45-32). Εκεί όμως που όλα έδειχναν στρώνουν για τους γηπεδούχους, το Παγκράτι σήκωσε τη σημαία της αντεπίθεσης και με ένα εκπληκτικό σερί 19-2 μέσα σε διάστημα 5 λεπτών, πήρε προβάδισμα με 51-47!

Το ματς μοιραία έγινε ξανά ντέρμπι και οι εφιάλτες από προηγούμενα ματς, επέστρεψαν στον ουρανό του «Ηράκλειο». Τελικά τα … κάστανα από τη φωτιά ανέλαβαν να βγάλουν οι Πετράκης και Χάλαρης που με συνεχόμενα καλάθια, έδωσαν «αέρα» 10 πόντων (68-58) στην ομάδα τους, έξι λεπτά πριν τη λήξη.

Το Παγκράτι σε μια απέλπιδα προσπάθεια να γυρίσει και πάλι στο ματς, μείωσε σε απόσταση ενός τριπόντου με τον Γεωργοπαπαδάκο (78-75) στα 22’’ όμως με δυο βολές ο Λιανός τελείωσε οριστικά το παιχνίδι.

«Είναι μια καλή νίκη για μας στο σημείο που έρχεται με τα τόσα προβλήματα. Έπρεπε να καθαρίσουμε νωρίτερα το παιχνίδι όμως μας κόστισε η έλλειψη ενέργειας. Χρειαζόμαστε κι άλλες νίκες που θα μας δώσουν άνεση στην τελική ευθεία του πρωταθλήματος» τόνισε ο τεχνικός του «Ηράκλειο».

Καλή σε γενικές γραμμές η διαιτησία των Δημόπουλου-Καρακάση.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 41-32, 54-51, 81-77.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Μακράκης): Κίτσος-Καλυβιανάκης Ι., Γουμενάκης, Λάκκας 7 (1), Μποχωρίδης 14 (1), Πετράκης 12 (3), Λιανός 22 (2), Πρωτογεράκης 2, Χάλαρης 20 (3), Παπαδάκης 3.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Κουστένης): Κούτρας 5 (1), Καυκής 22 (3), Γιαννίκος 5, Γεωργοπαπαδάκος 14 (3), Λυτόπουλος 4, Τζάτζας 3 (1), Χριστόπουλος 3 (1), Γερονίκος, Ξιούρας, Μπένος 13.