EUROPEAN CONFERENCE LEAGUE Ο «φτωχός συγγενής» των Ευρωπαϊκών Κυπέλλων

Από το πρώτο κιόλας παιχνίδι διαψεύστηκαν οι περισσότερες ελπίδες των ελληνικών ομάδων για πρόκριση στα προημιτελικά του Conference League.

Ο Ολυμπιακός βίωσε έναν εφιάλτη στο «Καραϊσκάκη», χάνοντας με το βαρύ 4-1 από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ. Οι Ισραηλινοί έκαναν… πάρτι στο πρώτο ημίχρονο, πετυχαίνοντας τρία γκολ (5, 30′ Ζάχαβι, 9′ Σαχάρ), με την αντίδραση της ελληνικής ομάδας να είναι αναιμική (μείωσε ο Ελ Κααμπί στο 13). Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και τέταρτο γκολ με τον Πέρετζ (74’).

Στο Ζάγκρεμπ, ο αρχηγός της Ντιναμό Πέτκοβιτς, αποδείχθηκε «δήμιος» του ΠΑΟΚ, πετυχαίνοντας και τα δύο τέρματα των Κροατών (37’, 71’) στη νίκη τους με 2-0. Οι ρεβάνς όπου οι «ερυθρόλευκοι» και ο Δικέφαλος έχουν πολύ δύσκολο έργο, θα γίνουν στις 14 Μαρτίου.