Έξαλλα πανηγύρισαν την μεγάλη νίκη οι παίκτες του ΟΦΗ με τον Νταμπράουσκας

Ένα ακόμα μαγικό βράδυ έζησε χθες το “Γεντί Κουλέ” με τον ΟΦΗ, μετά τον Άρη, να παίρνει και το σκαλπ του ΠΑΟΚ τον οποίο κέρδισε με 1-0 με το εκπληκτικό γκολ του Αμπαντά στο 96’. Ο σκόρερ ήταν το… γαλλικό κλειδί που χρησιμοποίησε ο Νταμπράουσκας στο χθεσινό ματς της 3ης αγωνιστικής της Super league με το οποίο άνοιξε την άμυνα του δικεφάλου και πέτυχε το χρυσό γκολ στις καθυστερήσεις.

Ένα γκολ που έσπασε την παράδοση οκτώ ετών (τελευταία φορά ο ΟΦΗ είχε νικήσει τον Φεβρουάριο του 2015) χάρισε στον ΟΦΗ την δεύτερη σερί νίκη του στο Ηράκλειο (όταν πέρυσι είχε τρεις όλες κι όλες στην σεζόν) και έσπασε το αήττητο του ΠΑΟΚ σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Ο Νταμπράουσκας έστησε χθες μαεστρικά την ομάδα του ενώ χτύπησε και τις αλλαγές του και κυρίως με την έμπνευση του να χρησιμοποιήσει τον Αμπαντά σε θέση αριστερού χαφ με τον παίκτη να πετυχαίνει ένα πανέμορφο γκολ και να τον δικαιώνει για την επιλογή του.

Όπως τον δικαίωσε και ο Πασαλίδης που αγωνίστηκε χθες αντί του Λαμπρόπουλου και ήταν ο κορυφαίος του ΟΦΗ μετά τον σκόρερ αλλά και η τακτική του να δώσει γήπεδο και να εγκλωβίσει τα επιθετικά ατού του ΠΑΟΚ. Ο ΟΦΗ όχι μόνο κέρδισε το ματς αλλά ήταν και το πρώτο ματς στο οποίο δεν δέχθηκε γκολ και μάλιστα με γκολκίπερ τον Χριστογεώργο που δεν πιέστηκε ιδιαίτερα αλλά όποτε χρειάστηκε ήταν ψύχραιμος και σταθερός και στο τέλος άκουσε όλο το γήπεδο να φωνάζει το όνομα του.

Το γκολ που σημείωσε ο Αμπαντά

Ο Νταμπράουσκας ξεκίνησε το παιχνίδι με ένα 3-5-1-1 με τον  Χριστογεώργο, κάτω από τα δοκάρια τους Καρώ, Πασαλίδη και Βούρο στην τριάδα της άμυνας, Τοράρινσον και Λάρσον στα δύο άκρα ως φουλ μπακ, Γκαγιέγος και Μεγιάδο στα χαφ με τον Μπάκιτς μπροστά και  τον Ριέρα λίγο πιο πίσω από τον Φελίπε.

Ο  Νταμπράουσκας κατάφερε με την τακτική του να χαλάσει  το δημιουργικό παιχνίδι  του ΠΑΟΚ. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τον ΟΦΗ να κρατάει άνετα το μηδέν στην άμυνα και να έχει και τις πιο σημαντικές φάσεις για γκολ σε ένα ματς χωρίς ρυθμό και με πολλά νεύρα.

Στην επανάληψη οι δυο ομάδες ξεκίνησαν χωρίς αλλαγές αλλά με τον Λουτσέσκου να τοποθετεί τον Ζίβκοβιτς στη φυσική του θέση, δεξιά, τον Κωσταντέλια αριστερά και τον Μουργκ πίσω από τον Μπράντον.

Ο ΠΑΟΚ πήρε περισσότερο χώρο σε αυτό το διάστημα, με τον Μουργκ να απειλεί στο 51’ αλλά τον Χριστογεώργο να του λέει «όχι». Αυτή ωστόσο ήταν και η μοναδική απειλή για την εστία του ΟΦΗ.

Μετά το 65’ και οι δυο προπονητές έπαιξαν στην σκακιέρα του παιχνιδιού. Με τον Νταμπράουσκας να κάνει διπλή αλλαγή (Ντίκο, Τοράλ αντί Φελίπε, Ριέρα), και ο Λουτσέσκου τριπλή (Μπάμπα, Μεϊτέ, Σαμάτα) ενώ ο Ρουμάνος ένα δεκάλεπτο αργότερα έριξε στην μάχη και τους Τζίμα και Βιεϊρίνια, και άλλαξε το σύστημα σε 4-4-2. Οι τρεις τελευταίες αλλαγές του ΟΦΗ έγιναν στο 73’ (Αμπάντα αντί Μπάκιτς) και στο 82’ (Λαμπρόπουλος-Νέιρα αντί Καρώ, Γκαγιέγος).

Ενα σουτ του Ζίβκοβιτς (92’), και ένα φάουλ του Βιεϊρίνια (94’) ήταν δυο προϋποθέσεις ευκαιρίας του ΠΑΟΚ αλλά το γκολ ήρθε για τον ΟΦΗ στο 96’ με τον Αμπαντά να παίρνει την μπάλα στην κόντρα από τον Τοράλ και με δυνατό αριστερό σουτ μέσα στην περιοχή στην κλειστή γωνία  να σκοράρει νικώντας τον Κοτάρσκι με εκπληκτικό πλασέ για το 1-0.

Το γκολ αρχικά ακυρώθηκε αλλά με το VAR σωστά μέτρησε αφού ο Γάλλος έφυγε από κανονική θέση. Ο σκόρερ είναι δικαιωματικά ο MVP με τους Πασαλίδη, Μεγιάδο και Γκαγιέγος να ακολουθούν. Εκνευριστική η διαιτησία του Διαμαντόπουλου που κιτρίνισε τους Πασαλίδη, Γκαγιέγος, Μπάκιτς, Τοράλ, Ενκόγκ, Κωνσταντέλια, Ζίφκοβιτς, Μειτέ, Μπάμπα.

ΟΦΗ: Χριστογεώργος, Βούρος, Πασαλίδης, Καρό (81’ Λαμπρόπουλος), Λάρσον, Τοράρινσον, Μεγιάδο, Γκαγέγκος (82’ Νέιρα), Μπάκιτς (73’ Αμπάντα), Ριέρα (66’ Τοράλ), Φελίπε (65’ Ντίκο).

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Κεντζιόρα (76’ Βιεϊρίνια), Εκόνγκ, Μιχαηλίδης, Ράφα Σοάρες (66’ Μπάμπα), Οζντόεφ, Σβαμπ (66’ Μεϊτέ), Μουργκ (76’ Τζίμας), Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας, Μπράντον Τόμας (66’ Σαμάτα).