Οι παίκτες του Αλμυρού πανηγυρίζουν την μεγάλη σε έκταση νίκη τους

Ένα εύκολο τρίποντο πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Αλμυρός χθες κερδίζοντας με σκορ 5-2 τον Περαμαϊκό στο Γάζι για την 26η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής. Η ομάδα του Μανόλη Σουτζή με το τρίποντο αυτό διατηρήθηκε στην 3η θέση με 49 βαθμούς ξεφεύγοντας στο +3 από τον 4ο Ηλυσιακό.

Όπως μαρτυρά και το τελικό σκορ ο Αλμυρός ήταν πολύ ανώτερος και πέρα από τους τρείς βαθμούς πρόσφερε και θέαμα με πέντε γκολ τρία στο πρώτο μέρος και άλλα δύο στην επανάληψη με σκόρερ τους Καστελλιανάκη, Αγαπάκη (2), Κέρη και Λεόν, ενώ για τον Περαμαϊκό σκόραραν οι Κουφουδάκης και Ευθυμιάδης. Εκτός από τα γκολ ο Αλμυρός είχε και δύο δοκάρια με Χαντί και Λεόν.

Οι γηπεδούχοι  μπήκαν  πολύ δυνατά στο ματς και μόλις στο 3’ άνοιξαν το σκορ με τον Καστελλιανάκη με σουτ στην κίνηση μετά από σέντρα του Αγαπάκη.

Τρία λεπτά αργότερα ο Χαντί έφτασε κοντά στο 2-0, όμως το σουτ του από το ύψος της μεγάλης περιοχής κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι!

Το 2-0 έγινε στο 11’ με γυριστή κεφαλιά του Αγαπάκη μετά από κόρνερ του Κέρη.

Με την συμπλήρωση του πρώτου τέταρτου στο ματς ο Αλμυρός, είχε μία ακόμη μεγάλη φάση με τον Χαντί να κάνει το σουτ εντός περιοχής και τον τερματοφύλακα του Περαμαϊκού να αποκρούει.

Αφού στο 28’ οι γηπεδούχοι είχαν  δεύτερο δοκάρι με τον Λεόν βρήκαν τελικά  και τρίτο γκολ στο 31’ με τον Κέρη με πλασέ μετά από πάσα του Λεόν.

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους ο Περαμαϊκός μείωσε σε 3-1 με τον Κουφουδάκη στο 45’ έπειτα από πάσα του Τσίνα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ από τον Αλμυρό καθώς μόλις στο 50’ με πλασέ  Λεόν έκανε το 4-1.

Στο 69’ η  ομάδα του Γαζίου σημείωσε και πέμπτο γκολ με τον Αγαπάκη μετά από πάσα του Χαντί (5-1).

Το τελικό 5-2 διαμορφώθηκε στο 90’ με τον Ευθυμιάδη.

Διαιτήτευσε ο Τρίγκας (Χανίων).

ΑΛΜΥΡΟΣ: Χανιωτάκης, Κοντογιάννης (65’ Ρέγες), Παπαδομιχελάκης, Λεόν (74’ Τζαγκαράκης), Αγαπάκης, Καστελλιανάκης (65’ Σουρνάκης), Χαντί, Γιαλούσης (74’ Τσαγκαράκης Ζ.), Κοιλιάρας, Νγκουέμ (65’ Βουιδάσκης), Κέρη

ΠΕΡΑΜΑΪΚΟΣ: Θεολόγης (89’ Χαμηλός), Κοντογιαννάτος, Βέση, Στεφανής, Χωματιανός, Τσίνα, Κουφουδάκης, Κόκας, Παπαθανασίου, Φιλιμέγκας (33’ λ.τρ. Κακάκιος).