ΟΦΙ - ΞΑΝΘΗ
Φάση απο το παιχνίδι της Ιεράπετρας

Χαρακίρι έκανε  ο ΟΦΙ στην Ιεράπετρα καθώς κρατούσε μέχρι το 80΄ τους βαθμούς της νίκης, αλλά δύο αμυντικά λάθη στο φινάλε έφεραν την ανατροπή και χάρισαν  το τρίποντο στην Ξάνθη με σκορ 2-1. Ήταν το έβδομο συνεχόμενο παιχνίδι του ΟΦΙ χωρίς νίκη με την τελευταία να σημειώνεται την 14η αγωνιστική το 1-0 επί της Παναχαϊκής στο Βουζουνεράκειο.

Στον αντίποδα ήταν η τρίτη εκτός έδρας νίκη της Ξανθιώτικης ομάδας, η οποία διεύρυνε το αήττητο σερί της στα δέκα (10) παιχνίδια και εκμεταλλευόμενη την ήττα του Λεβαδειακού από τον Ιωνικό τον έπιασε στην 2η θέση στους 38 βαθμούς.

Στα αξιοσημείωτα επίσης της αναμέτρησης η πρώτη εμφάνιση του Πατρίκ Βουό με τη φανέλα του ΟΦΙ (πέρασε ως αλλαγή στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου στη θέση του τραυματία Μπαράτα) ξεκινώντας την τρίτη θητεία του με φανέλα Κρητικής ομάδας (οι δύο προηγούμενες ήταν με τον ΟΦΗ).

Η ομάδα της Ιεράπετρας προηγήθηκε λίγο πριν από την λήξη του ημιχρόνου(45΄) όταν ο  Βογιατζής έφυγε από δεξιά και πάσαρε στον Ντάλα Κόστα, ο οποίος με μακρινό αριστερό σουτ άνοιξε το σκορ(1-0).

Η ανατροπή ήρθε στο τελευταίο δεκάλεπτο από δυο τραγικά λάθη της άμυνας του ΟΦΙ.

Στο 80΄ μετά από λάθος γύρισμα του Βογιατζή, ο Καπνίδης έφυγε στην πλάτη της Κρητικής άμυνας και  πλάσαρε εύστοχα τον Μανουσάκη φέρνοντας το ματς στα ίσα.

Το 1-2 έγινε στο 88΄ από λάθος του Μανουσάκη που δεν κατάφερε να διώξει προ του Παπάζογλου και ο Μικελάτζε προ κενής εστίας έδωσε προβάδισμα στην Ξάνθη.

Διαιτήτευσε ο Περράκης (Αθηνών)

ΟΦΙ: Μανουσάκης, Περδίκης, Χατζητερζόγλου, Αρναούτογλου (74′ λ.τρ. Χιντζίδης), Βογιατζής, Φουάσης (66′ Καψάλης), Τεγούσης, Τσιλιγγίρης, Πριόνας, Ντάλα Κόστα (56′ Χατζηπιρπιρίδης), Μπαράτα (46′ λ.τρ. Βουό).

ΞΑΝΘΗ : Ίτσο, Μικελάτζε, Πέτροβιτς (46′ Παπάζογλου), Στόιγκεν, Έμπερτ, Τζουρμάν, Θυμιάνης (57′ Τεσίγια), Ντίνας (46′ Καπνίδης), Βέρκερ, Γουόλτερς (81 Παντελιάδης), Σιατραβάνης.

ΚΑΒΑΚΑΣ: “Να τελειώσουμε με αξιοπρέπεια…”

Ο τεχνικός της ομάδας του Λασιθίου Τίμος Καβακάς  ανέφερε στις δηλώσεις του ότι σε καμία περίπτωση o ΟΦΙ δεν άξιζε να έχει χάσει από την Ξάνθη και τόνισε ότι στόχος πλέον είναι να τελειώσει την σεζόν με αξιοπρέπεια.

Χαρακτηριστικά ο κ. Καβακάς δήλωσε:

«Αυτό που κρατάμε για ένα ακόμη παιχνίδι είναι η πολύ καλή προσπάθεια που έκαναν τα παιδιά. Δείχνουμε ότι μπορούμε να υπολογίζουμε σε όλα τα παιδιά. Σε καμιά περίπτωση δεν αξίζαμε αυτό το αποτέλεσμα. Δυστυχώς πληρώνουμε λάθη τα οποία δεν μπορούμε να τα διορθώσουμε και αυτή είναι η κατάληξη σε κάθε παιχνίδι, αν εξαιρέσουμε αυτό με τον Εργοτέλη. Αυτό που έχουμε πει, είναι να τελειώσουμε το πρωτάθλημα με αξιοπρέπεια. Είναι έξι παιχνίδια, θα τα παλέψουμε όλα και θα δούμε τι μπορούμε να κάνουμε».