Champions League: Θρίαμβος για Μπενφίκα, Άστον Βίλα και Λιλ(vid)

Σε δύο γήπεδα «προσκύνησαν» τα μεγαθήρια του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου. Στο «Πιέρ Μορουά» η κάτοχος του τίτλου, Ρεάλ Μαδρίτης έχασε 1-0 από τη Λιλ με ένα πέναλτι του Τζόναθαν Ντέιβιντ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Η «βασίλισσα» έχασε μεγάλες ευκαιρίες στα τελευταία λεπτα, με τον γκολκίπερ των γηπεδούχων Λουκά Σεβαλιέ να πραγματοποιεί σπουδαίες επεμβάσεις.

Στο «Βίλα Παρκ» η Άστον Βίλα επικράτησε 1-0 της Μπάγερν, σκορ του ιστορικού τελικού του κυπέλλου πρωταθλητριών το 1982. Τότε, είχε σκοράρει ο Πίτερ Γουϊδ. Απόψε ο νέος σούπερ σταρ της Βίλα, ο 20χρονος Κολομβιανός Τζον Ντουράν.

Η Μπενφίκα έκανε επίδειξη δύναμης στο Ντα Λουζ με 4-0 επί της Ατλέτικο Μαδρίτης, με τον Βαγγέλη Παυλίδη να μην βρίσκεται ανάμεσα στους σκόρερ, αλλά να είναι μόνιμη πηγή κινδύνων, ενώ είχε και δοκάρι στο Α΄ ημίχρονο.

Συναρπαστικό ματς έγινε στη Λειψία, όπου η Γιουβέντους νίκησε 3-2, παρότι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ ενώ έμεινε και με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Ντι Γκρεγκόριο στο 59΄. Εύκολο βράδυ είχε η Λίβερπουλ απέναντι στη Μπολόνια, αφού αναδείχθηκε νικήτρια με 2-0.

Τα αποτελέσματα της Τετάρτης (2/10):

Σαχτάρ – Αταλάντα 0-3 (21′ Τζιμσίτι, 44′ Λούκμαν, 48′ Μπελανόβα)

Τζιρόνα – Φέγενορντ 2-3 (13′ Λόπεθ, 73′ Φαν ντε Μπεκ – 23′ αυτ. Ερέρα, 33′ Μιλάμπο, 79′ ΑΥΤ. Κρέιτσι)

Άστον Βίλα – Μπάγερν 1-0 (79′ Ντουράν)

Ντιναμό Ζάγκρεμπ – Μονακό 2-2 (45+3′ Σούτσιτς, 66′ Μπατούρινα – 74′ Σαλισού, 90′ πεν. Ζακάρια)

Λίβερπουλ – Μπολόνια 2-0 (11′ Μακ Άλιστερ, 75′ Σαλάχ)

Λιλ – Ρεάλ Μαδρίτης 1-0 (45+3′ πεν. Ντέιβιντ)

Λειψία – Γιουβέντους 2-3 (30′, 65′ πεν. Σέσκο – 50′, 69′ Βλάχοβιτς, 82′ Κονσεϊσάο)

Στουρμ Γκρατς – Κλαμπ Μπριζ 0-1 (23′ Τζόλης)

Μπενφίκα – Ατλέτικο Μαδρίτης 4-0 ( 13′ Ακτούρκογλου, 52′ πεν. Ντι Μαρία, 75′ Μπαχ, 84′ πεν. Κεκτσιού)