Χάλκινος ο Κάλα του “Αιόλου” στο Πανελλήνιο Παίδων
Ο προπονητής Γιώργος Σουλτάτος με τον αθλητή Οκάν Κάλα

Με δύο αθλητές συμμετείχε στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Καράτε ο Αθλητικός Σύλλογος Αίολος.

Ο αθλητής Οκάν Κάλα στην κατηγορία παίδων 11 ετών, ανάμεσα σε 24 αθλητές που συμμετείχαν στην κατηγορία του στα -35 κιλά και  παρά την απειρία του μιας και πρώτη φορά παίρνει μέρος σε τέτοιο πρωτάθλημα αγωνίστηκε με πάθος και μυαλό και νίκησε τον πρώτο αγώνα με σκορ 5-2, νίκησε τον δεύτερο με 2-0, έχασε τον τρίτο από τον  πρωταθλητή της κατηγορίας με 3-0 και στον μικρό τελικό κέρδισε με 1-0 και κατέκτησε το Χάλκινο μετάλλιο, μια θέση στην εθνική ομάδα παίδων και το Δικαίωμα συμμετοχής στο Βαλκανικό πρωτάθλημα καράτε που θα γίνει 31/5 έως 2/6 στην Ρουμανία.

Πολύ καλή απόδοση είχε όμως και στο Kata σε μια κατηγορία με 44 αντιπάλους κέρδισε τον πρώτο αγώνα με Bassai Dai, κέρδισε τον δεύτερο αγώνα με Nipaipo και έχασε τον τρίτο στα σημεία με το Chibana no Kushanku, φτάνοντας στους 8 καλύτερους της κατηγορίας.

Η αθλήτρια του συλλόγου Μαριάντα Βασσάλου συμμετείχε και αυτή για πρώτη φορά στο Πανελλήνιο και κατάφερε να νικήσει τον  πρώτο της αγώνα στο kata εκτελώντας το Chibana no Kushanku και έχασε στα σημεία τον δεύτερο αγώνα της με το κάτα Papuren και έφτασε έως τούς 16.

Στο kumite κέρδισε τον πρώτο της αγώνα αλλά στην συνέχεια αποκλείστηκε στον δεύτερο και έφτασε έως τους 22.  “Σίγουρα η εμπειρία που απέκτησαν από τους αγώνες τους στο μεγαλύτερο πρωτάθλημα καράτε της χώρας μας  θα τους χρησιμεύσει στο μέλλον. Συγχαρητήρια και στα δύο παιδιά που αγωνίστηκαν το Σαββατοκύριακο για την προσπάθεια τους! Ευχαριστούμε πολύ τους γονείς για την υποστήριξη”, αναφέρει ανακοίνωση του συλλόγου. Τους αθλητές συνόδεψε ο προπονητής Γιώργος Σουλτάτος.

Παγκρήτιο Κύπελλο 6-7/4 στα “Δύο Αοράκια”

Η Ελληνική Ομοσπονδία Καράτε (ΕΛΟΚ) και η Ακαδημία Σοτοκάν Καράτε Ντο Ηρακλείου, με την στήριξη της Περιφέρειας Κρήτης,συνδιοργανώνουν το Παγκρήτιο κύπελλο καράτε έγχρωμων και μαύρων ζωνών καράτε Κρήτης «KARATE OPEN SERIES ΗΡΑΚΛΕΙΟ 2024» στις 6-7 Απριλίου 2024 στο Κλειστό Γυμναστήριο Αλικαρνασσού στα “Δύο Αοράκια”.

Αγωνίσματα & κατηγορίες: κατηγορίες ΚΑΤΑ και ΚΟΥΜΙΤΕ παίδων – κορασίδων, εφήβων-νεανίδων, νέων ανδρών-νέων γυναικών, ανδρών-γυναικών.

Ώρες αγώνων: Σάββατο 6 Απριλίου: ώρες 9.00 – 6.30μμ

Κυριακή 7 Απριλίου: ώρες 9.00 – 12.30 μ.μ.