Το δέκατο μετάλλιο πρόσθεσαν στη συγκομιδή της ελληνικής ομάδας στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, οι Γιώργος Πολυχρονίδης (της Μεγαλονήσου), Αννα Ντέντα και Αναστασία Πυργιώτη (φωτό).
Στιγμιότυπο από το πρώτο επίσημο παιχνίδι της Κ19 του ΟΦΗ κόντρα στον Άρη

Το δέκατο μετάλλιο πρόσθεσαν στη συγκομιδή της ελληνικής ομάδας στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, οι Γιώργος Πολυχρονίδης (της Μεγαλονήσου), Αννα Ντέντα και Αναστασία Πυργιώτη (φωτό). Οι Ελληνες πρωταθλητές του μπότσια, κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο στα μικτά ζευγάρια BC3, επικρατώντας με 7-0 των Κέϊ Γιουέν Χο, Γουά Τακ Τσε και Τουν Γουίνγκ Λιού από το Χονγκ Κονγκ.

• Ο Θανάσης Προδρόμου “πέταξε” στα 7.17μ. Και προσγειώθηκε πάνω σε ένα ασημένιο μετάλλιο! Ο Έλληνας Παραολυμπιονίκης πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση στον τελικό του άλματος εις μήκος Τ20 και κατέκτησε το ενδέκατο μετάλλιο για τη χώρα μας.

Ο Έλληνας αθλητής με καλύτερο άλμα στα 7.17μ. κατέκτησε τη δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο. Η επίδοση του αποτελεί νέο Πανελλήνιο ρεκόρ!

Στην 51η θέση η Ελλάδα

Μια πολύ καλή παρουσία είχε η Ελλάδα στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Στον πίνακα των μεταλλίων πήρε την 51η θέση με 11 μετάλλια, ένα χρυσό, τρία ασημένια και επτά χάλκινα. Η Κύπρος ήταν 57η με ένα χρυσό κι ένα χάλκινο.

Η Κίνα είχε τη μερίδα του λέοντος με 207 μετάλλια, εκ των οποίων 96 χρυσά, 60 αργυρά και 51 χάλκινα. Ακολούθησαν η Μεγάλη Βρετανία και οι ΗΠΑ, με 124 και 104 μετάλλια αντίστοιχα.