Παγκόσμιο ρεκόρ στο επί κοντώ ο Καραλής

Στο  «κλαμπ» των μεγάλων αθλητών του άλματος επί κοντώ βρίσκεται πλέον ο 19χρονος Εμμανουήλ Καραλής, ο οποίος στον τελικό του Παγκοσμίου πρωταθλήματος κλειστού στίβου στο Μπέρμιγχαμ κατέλαβε την 5η θέση με άλμα 5.80, που αποτελεί νέο πανελλήνιο ρεκόρ Κ20 και φυσικά κορυφαία ατομική επίδοση.

Την έβδομη θέση στον ίδιο αγώνα κατέκτησε ο Κώστας Φιλιππίδης, που για μία ακόμη φορά έδωσε το παρών σε τελικό μεγάλης διοργάνωσης.

Ο αθλητής μας είχε καλύτερη προσπάθεια στα 5,70 μ. και στη συνέχεια έκανε ένα άκυρο άλμα στα 5,80 μ. και δύο στα 5,85 μέτρα.

• Μετά από 19 αγώνες αήττητη, η Κατερίνα Στεφανίδη πήρε την 3η θέση στο άλμα επί κοντώ και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιομε άλμα 4.80.
  • Εκτός τελικού των 60μ. έμεινε ο Κώστας Δουβαλίδης. Ο Έλληνας πρωταθλητής μετείχε στην 2η ημιτελική σειρά και τερμάτισε 6ος με 7.68.
  • Η Βούλα Παπαχρήστου δεν κατάφερε να ανέβει στο βάθρο του τριπλούν. Η Ελληνίδα άλτρια, η οποία πριν από δύο χρόνια είχε κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο στην διοργάνωση του Πόρτλαντ, κατετάγη έκτη στο αγώνισμα με επίδοση 14,05 μέτρα.