Με buzzer beater του Κωστάκη η Μικτή Κ16 ΕΠΣΗ απέκλεισε την Αχαΐα

Με …buzzer beater του Κωστάκη, η Μικτή Κ16 ΕΠΣΗ κέρδισε με 2-1 την αντίστοιχη ομάδα της Αχαΐας στην Πάτρα και προκρίθηκε στην οκτάδα του Πανελληνίου πρωταθλήματος, όπου θα αναμετρηθεί με τα Δωδεκάνησα εντός έδρας.

Ο ποδοσφαιριστής του Γιούχτα σημείωσε και τα δύο τέρματα της ομάδας του Ηρακλείου, στο 45′ και στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, χαρίζοντας την πρόκριση στο τοπικό συγκρότημα.

Οι γηπεδούχοι που είχαν ισοφαρίσει στο 47′ με τον Δαραμούσκα, έχασαν αρκετές καλές ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ αλλά στην τελευταία φάση του αγώνα -και πριν η πρόκριση παιχθεί στα πέναλτι-ο Κωστάκης με κεφαλιά, τους τελείωσε…

Χαμηλούς τόνους κράτησε μετά την πρόκριση της ομάδας του Ηρακλείου, ο προπονητής της Γιώργος Ανωγειανάκης: “Τα κεφάλια κάτω και θέλουμε δουλειά για τη συνέχεια. Σίγουρα η φανέλα είναι βαριά για το Ηράκλειο αλλά το ότι περάσαμε στους 8, δε σημαίνει κάτι. Οι απαιτήσεις των ανθρώπων της ΕΠΣΗ, του κόσμου και των παιδιών είναι να προχωρήσουμε περισσότερο και αυτό θέλουμε όλοι. Αυτός είναι ο στόχος”.

ΕΠΣ ΑΧΑΪΑΣ Κ16 (Βαλσάμης): Αναστασόπουλος, Κορμπάκης, Πέλο, Σταματάκης Χρ., Χαβάνης, Δαραμούσκας (83’ Σταματάκης Σπ.), Καραβασίλης (46’ Παπαευθυμίου), Μπαλάσκας (53’ Μαλιούκης), Μπούρδος (62’ Ασπρούλιας), Σπαλιάρας, Γκολφίνος.

ΕΠΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ Κ16 (Ανωγειαννάκης): Αλεξανδράκης, Βγόντζας, Μενεγάτος, Ντελής (89’ Τσέρος), Ζουραράκης (63’ Ζέφι), Καλογιαννάκης Στ. (46’ Σταματάκης), Καλογιαννάκης Φ., Κουντούρης (63’ Χατζηκυριάκος), Μαυρογιάννης (75’ Αδαμάκης), Ψαρολογάκης, Κωστάκης.