ΜΠΑΣΚΕΤ: ΤΟ “ΗΡΑΚΛΕΙΟ” ΜΕ ΤΟΝ ΜΑΝΔΡΑΪΚΟ

Πιο εύκολα απ’ ό,τι δείχνει το τελικό 77-76 και δίκαια σε κάθε περίπτωση, το «Ηράκλειο» έκαμψε την αντίσταση του Μανδραϊκού και διατήρησε το αήττητο στα “Δύο Αοράκια” που πάντως χθες δεν είχαν πολύ κόσμο. Η ομάδα του Γιώργου Μακράκη ήταν το αφεντικό της αναμέτρησης στη μεγαλύτερη διάρκειά της, φθάνοντας και σε διψήφιες διαφορές, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στον πόντο στην εκπνοή, με «βροχή» από τρίποντα στο τελευταίο ενάμισi λεπτό.

Χάρη στο εκρηκτικό ξεκίνημα του Λιανού και με τον Μποχωρίδη άξιο συμπαραστάτη, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 18-10 στο 8’ για να δεχθούν ένα σερί 9-1, με το οποίο η ομάδα της Μάνδρας ισοφάρισε σε 19-19. Στη δεύτερη περίοδο, ο ρυθμός έπεσε, με τους Αθηναίους να παίρνουν για πρώτη φορά και τελευταία το προβάδισμα με 28-27 στο 15’ όμως το «Ηράκλειο» αντέδρασε ψύχραιμα και πήγε με +5 (38-33) στα αποδυτήρια.

Τα γερά θεμέλια για τη νίκη μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν το τοπικό συγκρότημα με «όπλο» την άμυνα του, βρέθηκε στο +14 (51-37) στο 25’. Από κει και πέρα, έλεγξε απόλυτα τον ρυθμό και το μόνο που έκαναν τα 4 τρίποντα στα οποία ευστόχησε ο Μανδραϊκός στο τέλος ήταν να ρίξουν την διαφορά στον πόντο.

«Δεν λειτουργούμε ακόμα καλά σαν ομάδα κι αυτό φάνηκε από την έλλειψη συγκέντρωσης στο τέλος, όταν δώσαμε την ευκαιρία στον αντίπαλο να μειώσει στο ελάχιστο την διαφορά. Κάναμε μια μεγάλη νίκη όμως πρέπει να διαχειριζόμαστε πιο έξυπνα τις διαφορές που παίρνουμε», τόνισε ο κ. Μακράκης.

Μέτρια η διαιτησία των Ρίζου- Νάστου.

Τα 10λεπτα: 21-19, 38-33, 58-49, 77-76.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Μακράκης): Σταμπουλής 4, Μποχωρίδης 21 (2), Λάκκας 12, Πετράκης 2, Λιανός 22 (2), Πρωτογεράκης 2, Χάλαρης 11, Παπαδάκης 3.

ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ (Μπεκές): Τζιβελέκας 11, Κωτσόπουλος, Παπανικολάου, Κούσουλας 5 (1), Καραμπάτσος 10 (2), Γκαϊντάσοβ 9, Ντότσι, Γεωργοπαπαδάκος 15 (4), Μουστόπουλος 5, Βαφίας 6, Παπαπέτρος, Ψυλέας 15 (1).

• Ενός λεπτού σιγή κρατήθηκε στη μνήμη της μητέρας του Μάριου Πρωτογεράκη που «έφυγε» πριν από λίγες μέρες.