Η μπάλα στα δίχτυα μετά τη κεφαλιά του Γιουνές και... τέζα ο ΟΦΗ

“Black… Sunday” η χθεσινή για τον ΟΦΗ. Η κρητική ομάδα βρέθηκε αγκαλιά με μια μεγάλη νίκη (1-0 μέχρι το 93’) επί του ανώτερου  Άρη αλλά στις καθυστερήσεις μέσα σε 1,5 λεπτό έχασε και τα αυγά και τα πασχάλια γνωρίζοντας τελικά την ήττα (2-1) που την κρατά καθηλωμένη στον βυθό της βαθμολογίας.

Ο ΟΦΗ  χωρίς να είναι καλύτερος πήγε να πάρει ένα σπουδαίο τρίποντο αλλά στο τέλος υπέστη τρικυμία εν κρανίο και έφυγε από το γήπεδο με σκυμμένο κεφάλι με τον κόσμο να αποδοκιμάζει τόσο τους παίκτες όσο και (για πρώτη φορά) τον Νίκο Παπαδόπουλο. Ο ΟΦΗ έμεινε στους 7 βαθμούς και βλέπει την διαφορά από τις υπόλοιπες ομάδες να μεγαλώνει με το έργο της παραμονής να γίνεται πλέον πολύ δύσκολο.

Ο Άρης ήταν ανώτερος είχε τρία δοκάρια και στο τέλος πήρε αυτό που άξιζε παρότι βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο. Οι Θεσσαλονικείς ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα είχαν πολλές ευκαιρίες αλλά από την μια τα δοκάρια και από την άλλη ο Στρέζος δεν του επέτρεψαν να ανοίξει το σκορ. Ωστόσο βρήκε τα ψυχικά αποθέματα στο τέλος όχι μόνο να ισοφαρίσει αλλά και να γυρίσει το ματς παίρνοντας μια μεγάλη νίκη, την πρώτη στο ντεμπούτο του Παντελίδη.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον ΟΦΗ να έχει την κατοχή της μπάλας, όμως στη συνέχεια οι “κιτρινόμαυροι” πήραν τον έλεγχο του αγώνα και πίεσαν την αντίπαλη άμυνα χάνοντας δύο μοναδικές ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ. Σέντρα του Γκάμα, στο 29’, πλασέ στην κίνηση του Βέλεθ εντυπωσιακή  επέμβαση εντυπωσιακή του Στρέζου, ενώ στο 34’ ο Ματέο Γκαρσία πλάσαρε ελάχιστα άουτ!

Στην επανάληψη ο ΟΦΗ ξεκίνησε και πάλι πιο δυναμικά από τον Άρη, δίχως όμως να δημιουργήσει την μεγάλη ευκαιρία μέχρι το 59’ που ο Κουέστα έχασε τη μπάλα μετά από σύγκρουση με τον Δεληζήση, ο Βουό σούταρε, όμως ο τερματοφύλακας του Άρη μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

Στο 68’ ο Άρης είχε το πρώτο δοκάρι σε  απευθείας χτύπημα φάουλ του Γιουνές, και  δύο λεπτά μετά το δεύτερο  σε σουτ του Ματέο Γκαρσία.

Ο Άρης είχε τα δοκάρια, αλλά ο ΟΦΗ βρήκε το γκολ στο 75’ με ωραία κεφαλιά του Σάσι μετά από σέντρα του Πλατέλλα άνοιξε το σκορ (1-0).

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι ο ΟΦΗ θα έπαιρνε μια μεγάλη νίκη έστω και αν δεν ήταν καλύτερος στις καθυστερήσεις έγινε η τρομερή ανατροπή του Άρη. Στο 93’ ο Γιουνές αφού πρώτα σημάδεψε με πλασέ τα δύο δοκάρια του Στρέζου στη συνέχεια αφύλαχτος πλάσαρε εύστοχα ισοφαρίζοντας (1-1) και στο αμέσως επόμενο λεπτό  ο Τυνήσιος με κεφαλιά μετά από  κόρνερ του Γκάμα, γύρισε (1-2) το ματς!

Διαιτήτευσε ο Τζήλος (Λάρισας) με τον ΟΦΗ να διαμαρτύρεται για ένα χέρι στο 33’.

ΟΦΗ: Στρέζος, Κομεσίδης (46΄Σάσι), Ποτουρίδης, Παπάζογλου, Κοροβέσης, Νάστος, Πλατέλλας, Κυριακίδης (74΄Οικονόμου), Δεληγιαννίδης, Βουό, Κουτσιανικούλης (90΄Μιχόγεβιτς)

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Κωνσταντινίδης, Δεληζήσης, Μπάσα (71΄Ματίγια), Ντιγκινί, Γκαρσία, Βαλεριάνος (80΄Μενέντεθ), Μπρούνο Γκάμα, Μαρτίνες (57΄Γιουνές), Σιώπης, Βέλεθ.

Με αγωνία παρακολουθούν τα παιδιά

ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ: “Αν δεν πίστευα στην παραμονή, δεν θα ήμουν εδώ”

Στην έλλειψη συγκέντρωσης απέδωσε την ήττα ο Νίκος Παπαδόπουλος λέγοντας: «Έτσι όπως ήρθε η ήττα είναι πολύ σκληρή. Μας αφήνει μεγάλη πίκρα. Στο ποδόσφαιρο χρειάζεται συγκέντρωση μέχρι το τελευταίο σφύριγμα. Κάναμε μία αλλαγή στα τελευταία λεπτά για να βάλουμε ύψος στην ομάδα και δεχθήκαμε αυτά τα δύο γκολ.

Δεν είναι θέμα δουλειάς γιατί δουλεύουμε στις στατικές φάσεις. Ίσως να είναι η έλλειψη εμπειρίας κάποιων ποδοσφαιριστών για να διαχειριστούν τα συναισθήματά τους. Αν δεν πίστευα ότι θα παραμείνουμε στην κατηγορία δεν θα ήμουν εδώ. Είμαι εδώ γιατί πιστεύω ότι μπορώ να βοηθήσω».

Σε ερώτηση για το μεταγραφικό κομμάτι και τις κινήσεις ενόψει Ιανουαρίου, ο προπονητής του ΟΦΗ υπογράμμισε: “Ήμασταν νευρικοί.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεχτήκαμε ένα τέρμα όταν δεν έπρεπε.

Μπορέσαμε και αντιδράσαμε. Δεν είμαστε ευχαριστημένοι.

Μπορούμε και περισσότερο γιατί πραγματικά πιστεύω ότι έχουμε πάρα πολλά περιθώριο”.