Basket League

Μετά την ιστορική πρόκρισή του στους τελικούς της Basket League, το Λαύριο έκανε… θόρυβο και με την πρώτη του νίκη, ισοφαρίζοντας σε 1-1 τη σειρά με τον υπερόπτη Παναθηναϊκό.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη αξιοποίησε την έδρα της, επικρατώντας δίκαια στην παράταση με 94-89 (81-81 η κανονική διάρκεια), βάζοντας έτσι μία κάποια πίεση στο φαβορί, ενόψει της συνέχειας.

Οι γηπεδούχοι γύρισαν από το -10 στην τέταρτη περίοδο, έστειλαν το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο με τρίποντο του Κάρτερ κι εκεί, έχοντας πολύ καλύτερες επιλογές, πήραν τη νίκη.

Ο τρίτος τελικός θα διεξαχθεί απόψε (8μμ) στο ΟΑΚΑ ενώ για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, υπενθυμίζουμε ότι απαιτούνται τρεις νίκες από μία ομάδα.

«Θρίλερ» στην Πάτρα

Σε ένα ματς-ντέρμπι από την αρχή ως το τέλος, η ΑΕΚ επικράτησε 81-80 του Προμηθέα στην Πάτρα, έκανε το break και πήρε το προβάδισμα με 2-1 στη σειρά των μικρών τελικών.

Ο Μέικον ευστόχησε σε 2/3 βολές 3,7’’ πριν το τέλος και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του ενώ οι Πατρινοί διαμαρτυρήθηκαν έντονα για τη διαιτητική απόφαση που έστειλε τον Αμερικανό στη γραμμή.

Μετά την ηττα του Προμηθέα, ο Μάκης Γιατράς εμφανώς συγκινημένος ανακοίνωσε την αποχώρησή του από τον πάγκο της ομάδας, στον οποίο βρίσκεται από το 2013…