ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο νικητής στο μεγάλο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με τον Αρη (82-76) για την 7η αγωνιστική της Basket League.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +20 στο ημίχρονο, αλλά χρειάστηκαν ένα σουτ του Σμιθ σχεδόν ένα λεπτό πριν από το τέλος για να σφραγίσουν τη νίκη.

Σε μεγάλα κέφια βρέθηκαν οι Πίτερς και Κάναν χθες στο Μαρούσι. Οι δύο Αμερικανοί πέτυχαν μαζί 48 πόντους και οδήγησαν τον Ολυμπιακό σε άνετη εκτός έδρας νίκη επί του Αμαρουσίου με 111-83.

Θρίλερ στο Περιστέρι, όπου η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη νίκησε με τα χίλια ζόρια 89-87 το μαχητικό Λαύριο.

Ο Προμηθέας έστειλε ηχηρό μήνυμα στον Απόλλωνα για το ποια ομάδα είναι… αφεντικό στην Πάτρα, συντρίβοντας με το εντυπωσιακό 106-68, τον συμπολίτη του.

Μετά από «μάχη» που κρίθηκε στο… νήμα, ο Κολοσσός αναδείχτηκε νικητής, με 73-67 επί της ουραγού Καρδίτσας στη Ρόδο.

Η 7η αγωνιστική θα ολοκληρωθεί σήμερα (5.15μμ) με το αθηναϊκό ντέρμπι ανάμεσα στον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό και την ΑΕΚ, στο άδειο -λόγω τιμωρίας των «πράσινων»- ΟΑΚΑ.