Basket League: Αγγαρεία του Ολυμπιακού με Κολοσσό

Σαν αγγαρεία αντιμετώπισε ο Ολυμπιακός το εντός έδρας ματς με τον Κολοσσό για τη 14η αγωνιστική της Basket League και γι’ αυτό ζορίστηκε για τρεις περιόδους.

Οι Πειραιώτες πήραν τη νίκη με 71-52 , με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να μην έχει τους τραυματίες Πετρούσεβ – Φαλ και τους ΜακΚίσικ – Σίκμα στη διάθεσή του, πριν από τους …τελικούς με τη Μακάμπι για την Ευρωλίγκα (18/1) και τον Παναθηναϊκό για το πρωτάθλημα (22/1).

Στο 13-1 ανέβηκαν ο Ολυμπιακός με τον Νίκολα Μιλουτίνοβ να παίρνει τα λεπτά στη θέση του σέντερ, να γράφει doub-double σε πόντους και ριμπάουντ και να ξεχωρίζει και στις δύο πλευρές του παρκέ. Θετικός ο Μπραζντέικις, ανέβηκε στο δεύτερο μέρος ο Πίτερς, από εκεί και πέρα όμως ο Ολυμπιακός δεν είχε άλλον παίκτη σε έστω υποφερτή βραδιά.

Στο 5-9 έπεσε ο Κολοσσός που έκανε την προσπάθειά του, πήγε στο ημίχρονο με προβάδισμα πέντε πόντων, αλλά δεν είχε το βάθος και τις δυνάμεις για να διεκδικήσει κάτι περισσότερο στο Φάληρο.