ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ - ΠΟΑ

Την ευκαιρία να φύγει  νικητής και πρωτοπόρος από τις Μουρνιές έχασε ο ανώτερος χθες ΠΟΑ μένοντας στο ισόπαλο 0-0 με την ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ. Με το αποτέλεσμα αυτό οι Χανιώτες διατηρήθηκαν στην κορυφή με την διαφορά των 2 βαθμών από τον ΠΟΑ να παραμένει ενώ την ομάδα του Ατσαλένιου έπιασε ο Ηρόδοτος μετά τη νίκη του στην Νεάπολη.

Ο ΠΟΑ μπορεί να τελείωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω της αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Χατζηανδρέου στο 80’ αλλά η ομάδα που αισθάνεται περισσότερο ικανοποιημένη από το αποτέλεσμα είναι η ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ. Οι «πράσινοι»  ήταν η ομάδα που κυνήγησαν περισσότερο το γκολ και είχαν  τις κυριότερες ευκαιρίες.

Ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Αντώνη Ανδρουλάκη άσκησε μεγάλη πίεση προς την πλευρά των γηπεδούχων, αλλά οι ευκαιρίες που δημιούργησε με τους Ρουμπάκη (25’) και Αναστασιάδη (26’) δεν κατέληξαν στα δίχτυα.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά στο  31’,  όταν από την παράλληλη σέντρα του Κόλα, ο Βαρουξάκης δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή ενώ στο 45’ μετά από  φάουλ του Αφράτη, η κεφαλιά του Νταγκουνάκη κατέληξε  στον Γιαγκιόζη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι  ισορρόπησαν, μην επιτρέποντας στον ΠΟΑ να δημιουργήσει πολλές φάσεις. Στο τελευταίο δεκάλεπτο και με την αποβολή που υπήρξε για τον ΠΟΑ  προσπάθησαν να φτάσουν στη νίκη, αλλά ουσιαστικά δεν δημιούργησαν ευκαιρίες.

Παρόλα αυτά ο ΠΟΑ είχε κάποιες προϋποθέσεις στο 64’ με τον  Καιμακαμούδη να σουτάρει  μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα να  κοντράρει πάνω στον Τρικουνάκη και στο 75’  με το σουτ του Σένκα να φεύγει  άουτ. Η φάση που άλλαξε τις ισορροπίες στο τέλος ήταν η κόκκινη κάρτα που δέχθηκε στο 80΄ ο Χατζηανδρέου(δεύτερη κίτρινη) για σκληρό μαρκάρισμα στον Γιαννακούρο.

Αν υπάρχει κερδισμένος από την ισοπαλία αυτή είναι η ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ ενώ ο ΠΟΑ βάσει ευκαιριών που είχε δικαιούται να νιώθει αδικημένος που δεν έφτασε στη νίκη  και να ανέβει αυτός στην κορυφή.

Διαιτήτευσε ο Ταμπουρατζής (Λασιθίου).

ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ: Βλαχάκης, Παληγεώργος, Νταγκουνάκης, Τρικουνάκης, Αφράτης, Μαθιουδάκης (68’ λ.τρ. Γιαννακούρος), Κόλα, Σκουλάς, Βαρουξάκης (90+3’ Δρικάκης), Νικόλτσης, Αργυρουδάκης (46’ Κοντορινάκης).

ΠΟΑ: Γιαγκόζης, Νάτος, Αναστασιάδης, Ρουμπάκης (84’ Δωματάς), Τσιρούδης (66’ Νίκολι), Χατζηανδρέου, Καϊμακαμούδης, Κερμενίδης, Γκελοσάνι, Μέμμος (60’ Σένκα), Πατηνιώτης.

ΑΝΔΡΟΥΛΑΚΗΣ:

«Αν μια ομάδα έπρεπε  να νικήσει είναι ο ΠΟΑ»

Ανάμεικτα συναισθήματα άφησε το παιχνίδι στις Μουρνιές για τον Αντώνη Ανδρουλάκη. Ο τεχνικός του ΠΟΑ ήταν ικανοποιημένος από την εικόνα της ομάδας του, όχι όμως και από το αποτέλεσμα. Χαρακτηριστικά στις δηλώσεις του επεσήμανε: «Η ομάδα μας παίζει πάντα για τη νίκη.

Όμως όταν αντιμετωπίζεις τον πρωτοπόρο που είναι καλή ομάδα και έχει την καλύτερη επίθεση το πρόσημο είναι θετικό. Εμείς σε όλη την διάρκεια του αγώνα ήμασταν η καλύτερη ομάδα.

Είχαμε τον έλεγχο, πατούσαμε εύκολα περιοχή  και μπορούσαμε να πετύχουμε τουλάχιστον ένα γκολ ενώ δεν απειληθήκαμε. Το αποτέλεσμα είναι άδικο για μας, αν μια ομάδα έπρεπε να νικήσει είναι ο ΠΟΑ αλλά το πρωτάθλημα έχει ακόμα πολύ δρόμο. Το σημαντικό είναι ότι κρατάμε το στιλ παιχνιδιού μας ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα».