ΟΦΗ ΣΤΗΝ Α2 ΒΟΛΕΪ

Απίστευτη ατυχία για το βόλεϊ του ΟΦΗ που είχε την ευκαιρία να εξασφαλίσει την πρόκριση στα μπαράζ ανόδου στην Α1, όμως στο κρίσιμο εκτός έδρας παιχνίδι της τελευταίας αγωνιστικής της Α2, με αντίπαλο την Ολυμπιάδα Πατρών, έχασε με 3-2 και έμεινε στην τρίτη θέση του ομίλου του.

Ο ΟΦΗ ήθελε νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ στην Πάτρα, αλλά, αν και προηγήθηκε με 2-0 σετ και 18-11 στο τέταρτο, τελικά ηττήθηκε με 3-2 στο τάι-μπρέικ κι έχασε έτσι την ευκαιρία να διεκδικήσει την άνοδο. Όλα κρίθηκαν ουσιαστικά στο τέταρτο σετ. Εκεί ο ΟΦΗ κατάφερε να χάσει με 32-30 (!) και στη συνέχεια, απογοητευμένος, έχασε και το πέμπτο σετ.

Τα σετ: 15-25, 23-25, 25-17, 32-30, 15-8.

Ο πρόεδρος του Ερασιτέχνη ΟΦΗ Γιάννης Δανδάλης, ο οποίος ήταν σε ένα ακόμη παιχνίδι στο πλευρό της ομάδας ανέφερε:

«Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στα παιδιά γιατί προσπάθησαν μέχρι και το τελευταίο παιχνίδι για την άνοδο. Δυστυχώς στο τέταρτο σετ είχαμε την ευκαιρία να κλειδώσουμε την πρόκριση στα μπαράζ, αλλά δεν τα καταφέραμε. Η φετινή χρονιά είχε προβλήματα, τραυματισμούς και αποχωρήσεις, αλλά παρ’ όλα αυτά κρατήσαμε σε υψηλό επίπεδο το βόλεϊ του ΟΦΗ και διεκδικήσαμε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά την άνοδο στην Α1. Ελπίζω κάποια στιγμή να πετύχουμε τον στόχο μας».

Από τον όμιλο του ΟΦΗ, την πρόκριση στα μπαράζ πήραν ο Απόλλωνας και η Παλλήνη που ολοκλήρωσε με 39β. έναντι 37 του ΟΦΗ.

Την ήττα εξάλλου με 3-1 γνώρισε η Μεσσαρά στην έδρα του Φ.Ο. Βριλησσίων στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής της Pre League γυναικών. Έτσι η ομάδα των Μοιρών έπεσε στην 7η θέση με 30β.

Τα σετ: 25-17, 25-17, 25-27, 25-19.

Τέλος, οι γυναίκες του ΟΠΕΡ με τη νίκη τους 3-1 στην Ηλιούπολη (11-25, 14-25, 25-19, 22-25) εξασφάλισαν οριστικά την παραμονή τους στην Α2.