Ο κόσμος του ΟΦΗ αποδοκίμασε τους παίκτες στην Ριζούπολη
Ο κόσμος του ΟΦΗ αποδοκίμασε τους παίκτες

Αξιος της μοίρας του αποδείχθηκε για μια ακόμα φορά φέτος ο ΟΦΗ. Έχοντας πάρει… διαζύγιο με το γκολ άφησε δύο ακόμα πολύτιμους βαθμούς στην Ριζούπολη κόντρα στον ουραγό Απόλλωνα με τον οποίο έμεινε στο 0-0.

Επαναλήφθηκε, δηλαδή, το σκηνικό του α’ γύρου με τον ΟΦΗ όχι μόνο να μην μπορεί να κερδίσει αλλά ούτε να σκοράρει κατά της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» και αν τελικά υποβιβαστεί αυτοί οι τέσσερις βαθμοί που χάθηκαν θα είναι μοιραίοι…

Ο ΟΦΗ για άλλη μια φορά έκανε τα εύκολα δύσκολα κι ενώ είχε τις ευκαιρίες δεν τις μετέτρεψε σε γκολ. Ενώ σε άλλα ματς οι παίκτες του αστοχούσαν σε κενή εστία στην Ρζούπολη βρήκαν άλλο τρόπο να χάνουν τις ευκαιρίες σημαδεύοντας τα δοκάρια.

Η ομάδα του Χάιμε Βέρα ήταν καλύτερη, ειδικά στο α’ ημίχρονο όταν και μέτρησε τρία δοκάρια, ενώ στο δεύτερο μισό αγχώθηκε κρατώντας μόνο μια ανούσια κατοχή μπάλας. Ο Απολλων Σμύρνης στο ντεμπούτο του Λευτέρη Βελέντζα ως πρώτου προπονητή, αφού γλίτωσε στο πρώτο 45λεπτο στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης έπαιξε για να μην χάσει και τα κατάφερε έχοντας καλή αμυντική λειτουργία.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΟΦΗ δικαιούταν να προηγηθεί, καθώς είχε δύο δοκάρια στο 29’ το διπλό στην ίδια φάση με Βαζ και Φερέιρα. Στις καθυστερήσεις  ήρθε και το  τρίτο δοκάρι σε κοντινό σουτ του Νέρα. Στο δεύτερο μέρος ο ΟΦΗ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων κλείνοντας στο μισό της γήπεδο τους γηπεδούχους, οι οποίοι ωστόσο έκλεισαν τα κενά του πρώτου μέρους με τις  αλλαγές του Βελέντζα.

Πάντως, η υπεροχή των παικτών του Βέρα  ήταν ανούσια και λίγο έλειψε κιόλας  να είχαν βρεθεί και πίσω στο σκορ μετά  την ευκαιρία του Ναζλίδη στο 57’. Στην συνέχεια  ο ΟΦΗ είχε ευκαιρίες με τους Νέιρα (73’) και Φερέιρα (83’) αλλά το 0-0 παρέμεινε   με τους «κυανόλευκους» να παίζουν για τον βαθμό και να τον παίρνουν.

ΟΦΗ  με Πάρσον  κόντρα στον ουραγό Απόλλωνα
Άσφαιρος ο Πάρσον αλλά και ο ΟΦΗ σ’ ένα ακόμα ματς

Από την άλλη, ο ΟΦΗ δεν είναι φυσικά καθόλου  ευχαριστημένος από το 0-0, το οποίο τον αφήνει πολύ χαμηλά στη βαθμολογία με την ισοπαλία την δεύτερη φετινή με τον Απόλλωνα να μοιάζει σαν… ήττα και ο κλοιός να σφίγγει όλο και πιο επικίνδυνα γύρω από τον λαιμό του….

Από τον ΟΦΗ ξεχώρισαν οι Γιαννούλης, Μεγιάδο και από τον Απόλλωνα οι Χουάντερσον Ελ Χέλβε, Ντ’ Ούρσο.

Ο Κοτσάνης (Δράμας) δεν έδωσε πέναλτι που έκανε ο Κύργιας στον Γιακουμάκη στο 58’ ενώ χαρίστηκε στον Μπεντινέλι ο οποίος  έκανε βουτιά στην περιοχή του ΟΦΗ στο 51’ και θα μπορούσε να του δείξει την δεύτερη κίτρινη για θέατρο. Βοηθοί του ήταν οι   Αλεξέας (Μεσσηνίας) και Μπαλτάς (Αχαΐας).

Κίτρινες έδειξε στους  Κοντοέ, Ελ Χέλβε, Μπεντινέλι Νέιρα, Μιχόγεβιτς, Βαζ, Σακόρ, Μεγιάδο.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜ : Χουάντερσον, Οριουέλα, Στάθης, Κύργιας, Βαφέας, Γαρουφαλιάς (46’ Ντ’ Ουρσο), Κοντοές, Βάρκας (56’ Αγρόδημος), Ελ Χέλβε, Μπεντινέλι, Ναζλίδης (78’ Ακόστα).

ΟΦΗ : Σωτηρίου, Σακόρ, Μιχόσεβιτς, Γιαννούλης, Βαζ, Μεγιάδο, Κοροβέσης, Μπράουν (80’ Παπαστεριανός), Νέιρα, Φερέιρα, Πάρσον (46’ Γιακουμάκης).

Φωνή λαού,    οργή Θεού για τους παίκτες

Φωνή λαού οργή Θεού… Αμέσως μετά το τέλος του αγώνα της Ριζούπολης οι παίκτες του ΟΦΗ κινήθηκαν προς το μέρος της εξέδρας που βρίσκονταν οι φίλαθλοι του ΟΦΗ για να τους χαιρετήσουν και να τους ευχαριστήσουν. Η αντίδραση του κόσμου ωστόσο ήταν να τους διώξει αποδοκιμάζοντάς τους έντονα για την κακή εικόνα της ομάδας και για ένα ακόμα αρνητικό αποτέλεσμα.

Ο κόσμος του ΟΦΗ πάντως νίκησε στην μάχη της εξέδρας και ήταν συγκλονιστικός για μια ακόμα φορά. Μεταξύ αυτών που βρέθηκαν στις εξέδρες και αρκετοί που  ταξίδεψαν από το Ηράκλειο για να σταθούν δίπλα στην αγαπημένη τους ομάδα και τελικά πήραν και πάλι πίκρα και στενοχώρια.

Μάλιστα η διοίκηση της ΠΑΕ με ανάρτησή της στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης ευχαρίστησε τους φιλάθλους για την στήριξή τους. Στην Ριζούπολη βρέθηκε και σύσσωμο το Δ.Σ της ΠΑΕ. Παρόντες ο μεγαλομέτοχος Μιχάλης Μπούσης, και οι Γιώργος Σαμαράς, Άντζελο Παλυβός, Λεωνίδας Παπαβασιλάκης και Ηλίας Πουρσανίδης.

Ο τελευταίος είδε τον δεύτερο ημίχρονο μέσα από τον αγωνιστικό χώρο ενώ από τον πάγκο είδε το ματς και ο διευθυντής Ποδοσφαιρικού Τμήματος Γιάννης Σαμαράς.

*Το Σάββατο η αποστολή δέχθηκε στο ξενοδοχείο την επίσκεψη αντιπροσωπείας φίλων ΟΦΗ από τον Σύνδεσμο της Αθήνας που ζήτησε τη νίκη με τον Απόλλωνα και τόνισε την στήριξη στην διοίκηση και στην ομάδα.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΕΙ Ο ΒΕΡΑ

«Κρίμα που δεν βάλαμε γκολ»

Στο πρόβλημα του γκολ  στάθηκε ο Χάιμε Βέρα στην συνέντευξη Τύπου μετά την λευκή ισοπαλία της ομάδας του με τον Απόλλωνα Σμύρνης.

Αναλυτικά όσα δήλωσε στην συνέντευξη Τύπου:

“Παίξαμε καλή μπάλα. Ήταν ένα ματς που θέλαμε να κερδίσουμε. Δεν μπορούμε να βάλουμε γκολ, όμως θα δουλέψουμε με τα παιδιά για να το διορθώσουμε. Είμαστε ευχαριστημένοι από τους παίκτες δείξαμε ότι είχαμε όρεξη.

Κρίμα για εμάς γιατί δεν πετύχαμε το γκολ που το αξίζαμε. Πρέπει να δουλέψουμε στο γκολ για να έρθει στα επόμενα ματς”.

Από την άλλη πλευρά ο Λευτέρης Βελέντζας που κάθισε στον πάγκο μετά την απομάκρυνση του Τεννέ δήλωσε ικανοποιημένος: «Από τα προηγούμενα παιχνίδια δείξαμε πως θα πουλήσουμε το τομάρι μας ακριβά. Σε κανένα παιχνίδι δεν μπαίνουμε για να το χάσουμε.

Προσπαθούμε να παίξουμε καλά και να παίξουμε για την ιστορία μας.

Ο ΟΦΗ στο τέλος του πρώτου μέρους είχε τρία δοκάρια και ήμασταν τυχεροί, όμως, δεν μας έκανε κάποια κλασική ευκαιρία μετά και πιστεύω είναι δίκαιο το τελικό αποτέλεσμα».