Μπάκιτς και Τοράρινσον σε φάση από το παιχνίδι με τον Ατρόμητο

Δυο λεπτά απόσταση από την πρώτη νίκη μετά από 10 αγωνιστικές βρέθηκε ο ΟΦΗ αλλά ούτε αυτή την φορά τα κατάφερε. Ο Ατρόμητος ισοφάρισε στο 98’ με τον Βαλένσια το γκολ που είχε πετύχει ο Λαμπρόπουλος στο 85’ και οι δυο ομάδες μοιράστηκαν γκολ (1-1)  και βαθμούς στο ματς της 18ης αγωνιστικής της Super League. Έτσι ο Ατρόμητος έφτασε τα 10 χωρίς ήττα, ενώ ο ΟΦΗ παρέμεινε για 11ο χωρίς νίκη και μετά το διπλό του Πανσερραικού στην Λαμία έπεσε στην 10η θέση της βαθμολογίας.

Το πρώτο μέρος  είχε έναν σχετικά γρήγορο ρυθμό, με τον ΟΦΗ να έχει υπό την κατοχή του τον έλεγχο του. Η μεγαλύτερη ευκαιρία χάθηκε στο 38’ από τον Μπάκιτς ο οποίος  από το ύψος της μικρής περιοχής ανενόχλητος έστειλε την μπάλα στο δοκάρι με το 0-0 να μένει ως το τέλος του 45λεπτου.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε την παραμικρή σχέση με το πρώτο, καθώς οι δύο ομάδες και κακό ρυθμό είχαν και δεν έκαναν φάσεις, μέχρι 85’ όταν έγινε το  0-1 από τον Λαμπρόπουλο με το γκολ αρχικά να ακυρώνεται ως οφσάιντ του Ντίκο που ήταν δίπλα στον Τσιντώτα. Ο Πολυχρόνης κλήθηκε από τον VAR και μέτρησε κανονικά το γκολ.

Στα 10’ των καθυστερήσεων ο ΟΦΗ οπισθοχώρησε χωρίς λόγο και στο 98’ μετά από κόρνερ του  Γιουμπιτάνα, ο Βαλένσια πήρε την κεφαλιά και με την μπάλα να βρίσκει στην πλάτη του Τοράρινσον κατέληξε στα δίχτυα για το τελικό 1-1.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Τσιντώτας, Ασεβέδο, Ντε Μποκ, Κιβρακίδης, Τζαβέλλας, Κούντε, Ντιρκς, Γιουμπιτάνα, Κούεν (87’ Καραμάνης), Βέργος (74’ Βρακάς), Βαλένσια.

ΟΦΗ: Μπάουμαν, Λάρσον, Αμπάντα, Βούρος, Λαμπρόπουλος, Γκαγέγκος (79’ Μεγιάδο), Μπάκιτς (63’ Νέιρα), Γκλάζερ, Τοράλ (79’ Ριέρα), Μοσκέρα (46’ Θοράρινσον), Φελίπε (79’ Ντίκο).