Αργυρό μετάλλιο για τον Πολυχρονίδη

Το ασημένιο μετάλλιο στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο κατέκτησε ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης. Ο Ελληνας πρωταθλητής της Μεγαλονήσου στον τελικό του BC3 στο Μπότσια ηττήθηκε στο τάι μπρέικ από τον Άνταμ Πέσκα. Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός και παρά το γεγονός ότι ο Τσέχος προηγήθηκε με 3-0 στο πρώτο σετ, ο Πολυχρονίδης κατάφερε να ισοφαρίσει και να πάει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Πέσκα πήρε τη νίκη και το χρυσό μετάλλιο.

«Με την τεράστια επιτυχία του ασημένιου μεταλλίου που κέρδισα με την Κατερίνα Πολυχρονίδη Πατρώνη πρόσθεσα στη συλλογή μου το 5ο μου Παραολυμπιακό Μετάλλιο στην 5η μου συμμετοχή σε Παραολυμπιακούς Αγώνες!», δήλωσε ο ασημένιος παραολυμπιονίκης του «ΤΟΚΙΟ 2020» και συμπλήρωσε: «Οι Αγώνες συνεχίζονται και η σκληρή δουλειά δεν σταματάει ποτέ για την επίτευξη και νέων επιτυχιών!». Συγχαρητήρια ανακοίνωση εξέδωσε η Μεγαλόνησος.

• Το χρυσό μετάλλιο στον τελικό των 100μ. πρόσθιο στην κατηγορία SB11 κατέκτησε η Καρολίνα Πελενδρίτου, σπάζοντας το παγκόσμιο ρεκόρ με 1:19.78. Η Κύπρια Παραολυμπιονίκης, είχε πάρει την πρόκριση στην δεύτερη σειρά των ημιτελικών τερματίζοντας στην πρώτη θέση με χρόνο 1:24.54.
  • Μία εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Θανάσης Γκαβέλας μαζί με τον συνοδό αθλητή του τον Σωτήρη Γκαραγκάνη στα προκριματικά των 100 μέτρων Τ11.  Οι δύο αθλητές ήταν εντυπωσιακοί και τερμάτισαν πρώτοι στη σειρά τους με χρόνο 10.88, που αποτελεί νέο παγκόσμιο ρεκόρ και ρεκόρ Αγώνων και πήραν το εισιτήριο για τα ημιτελικά.
  • Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Στέλιος Μαλακόπουλος στον τελικό του άλματος εις μήκος Τ64. Ο Έλληνας αθλητής έχασε το χάλκινο μετάλλιο μόλις για 4 εκατοστά. Ο Μαλακόπουλος κατέλαβε την τέταρτη θέση έχοντας καλύτερο άλμα στα 7.04μ. Με την επίδοση του αυτή ισοφάρισε το δικό του παγκόσμιο ρεκόρ στην κατηγορία Τ62.