Η Βάνδουλα με τον προπονητή της και τους συναθλητές της

Καταπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε η Μαρία Βάνδουλα Βανδουλάκη του Α.Σ. ΠΑΛ.ΕΥ.Ε στο Βαλκανικό πρωτάθλημα Ολυμπιακής Πάλης U15 – U17 που έγινε στο Σιδηρόκαστρο Σερρών.

Αν και παγκορασίδα (15 ετών), η ταλαντούχα αθλήτρια του ηρακλειώτικου συλλόγου, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στην κατηγορία των 53κ. (U17) χάνοντας στον τελικό από τη Σέρβα Σεκούλοβιτς.

Για να φθάσει στον τελικό, κέρδισε με τεχνική υπεροχή 12-2 την Σκοπιανή πρωταθλήτρια Τσβέτκοσκα και με 12-9 την πρωταθλήτρια Βουλγαρίας Αλεξάντροβα.

Αξίζει να σημειωθεί πως η Μαρία Βάνδουλα Βανδουλάκη εντυπωσίασε και συζητήθηκε από Έλληνες και ξένους προπονητές για την ποικιλία των τεχνικών λαβών που έχει στη φαρέτρα της και για την τεχνική με την οποία τις εκτελεί.

Η Βάνδουλα στάθηκε άτυχη στα 54κ. (U15 ), χάνοντας από τη Βουλγάρα Ανγκέλοβα, μετά από ένσταση και εξέταση του βίντεο που απέδειξε ότι η τελική της ενέργεια, ήταν εκπρόθεσμη.

Στους ίδιους αγώνες, ο Γιάννης Ξυπάκης έχασε στο παρά πέντε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των 68κ.

Νίκησε τον Μουρτζιλάκη με 14-4 κι αφού δεν εμφανίστηκε ο επόμενος αντίπαλός του, πέρασε στην ημιτελική φάση, όπου έχασε από τον Ρουμάνο πρωταθλητή Σαλάντα με 12-5.

Στον μικρό τελικό, ο Ξυπάκης τα έδωσε όλα αλλά δεν τα κατάφερε απέναντι στον Βούλγαρο Γκεοργκίεφ.

Ο βενιαμίν του ΑΣ ΠΑΛ.ΕΥ.Ε στο Βαλκανικό, ο 13χρονος Κωνσταντίνος Δρακάκης «κατάφερε να κερδίσει τη συμμετοχή του στη Βαλκανιάδα Παμπαίδων (U15) μέσω της διάκρισής του στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα και με τον αξιοπρεπέστατο αγώνα που έδωσε με τον Βούλγαρο πρωταθλητή Ιμπριγιάμ, απέκτησε πολύτιμες εμπειρίες για τις επόμενες συμμετοχές του σε διεθνείς αγώνες.

«Συγχαρητήρια και στους τρεις αθλητές μας. Στη Βάνδουλα για την σπουδαία διάκρισή της, αλλά και στον Ξυπάκη και στον Δρακάκη για τις αξιόλογες εμφανίσεις τους. Είμαστε υπερήφανοι και για τα τρία παιδιά», τονίζει σε ανακοίνωσή του ο τοπικός σύλλογος και ευχαριστεί την Ελληνική Αστυνομία και τους ανθρώπους της για την ταχύτατη έκδοση των διαβατηρίων των αθλητών (απαραίτητα σύμφωνα με τους κανονισμούς της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας για τη συμμετοχή τους κι ας έγιναν οι αγώνες εντός των συνόρων) καθώς και την Περιφέρεια Κρήτης για τα ακτοπλοϊκά εισιτήρια..