Σημαντική διάκριση για τον Δαμιανάκη

Το αργυρό μετάλλιο στα 60 κιλά του Πανελληνίου πρωταθλήματος Ελληνορωμαϊκής Πάλης ανδρών κατέκτησε ο Κώστας Δαμιανάκης του Μίνωα.

Ο Ηρακλειώτης παλαιστής επέστρεψε μετά από τετραετή αποχή στο αγωνιστικό προσκήνιο, βοηθώντας άμεσα τον ηρακλειώτικο σύλλογο και δικαιώνοντας τον προπονητή του Κώστα Χριστόφορο που δεν έπαψε στιγμή να τον πιστεύει.

«Με 4 χρόνια αποχή από τους αγώνες και με μόλις ένα μήνα προετοιμασία, μιας και μέχρι πρόσφατα ήταν φαντάρος, κατάφερε να φέρει στο σύλλογο μας το ασημένιο μετάλλιο

σε ένα Πανελλήνιο πρωτάθλημα Ανδρών. Ακόμα και 8ος όμως να έβγαινε, εγώ θα ήμουν το ίδιο περήφανος για εκείνον τον αθλητή που έδωσε σε όλα τα ματς ό,τι είχε και δεν είχε. Ακόμα και στον τελικό που έχασε με 5-3 δεν τα παράτησε στιγμή και έδωσε ό,τι του είχε απομείνει από ψυχικά αποθέματα.

Είναι τιμή για ένα προπονητή να έχει τέτοιους αθλητές και είναι τιμή και για την Κρητική πάλη να έχει έναν τέτοιο εξαίρετο αθλητή», τόνισε ο κ. Χριστόφορος.