ΠΟΑ - ΟΦI
Δεύτερη σερί εντός έδρας νίκη για τον ΠΟΑ, αυτή τη φορά σε βάρος του ΟΦI

Βγαλμένη από την περσινή εξαιρετική του σεζόν ήταν η δεύτερη σερί εντός έδρας νίκη του ΠΟΑ σε κρητικό ντέρμπι, 2-0 τον ΟΦΙ.

Οι «πράσινοι» ευτύχησαν να έχουν σε καλή μέρα, τα πιο βαριά χαρτιά τους, ήτοι τους Τριανταφύλλου, Ρουμπάκη, οι οποίοι σημείωσαν τα γκολ της αναμέτρησης σε καθοριστικά σημεία.

Η ομάδα του Μανώλη Σουτζή κατάφερε να πάρει ακόμα ένα πολύτιμο «τρίποντο» απέναντι σε μια σκληροτράχηλη ομάδα και βλέπει το μέλλον με μεγαλύτερη αισιοδοξία.

Το ματς δεν ήταν καλό ποιοτικά, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, με τους αντιπάλους να μην παίρνουν ιδιαίτερα ρίσκα. Τη λύση για τους γηπεδούχους έδωσε ο Τριανταφύλλου στο 42’, ανοίγοντας το σκορ με προβολή μετά από κόρνερ του Ρουμπάκη. Ο ΟΦΙ έφθασε κοντά στην άμεση ισοφάριση, όμως η κεφαλιά του Τζελέπη πέρασε λίγο άουτ.

Δέκα λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης, ο Ρουμπάκης με ωραίο ψηλοκρεμαστό πλασέ «έγραψε» το 2-0, δίνοντας προβάδισμα ασφαλείας στην ομάδα του.

Οι Ιεραπετρίτες προσπάθησαν στη συνέχεια να αντιδράσουν, όμως δεν βρήκαν χώρους, ούτε μετά την αποβολή του Ντάμπου στο 75’ για έναν ασυνήθιστο λόγο. Ο επιθετικός του ΠΟΑ έβγαλε τις επικαλαμίδες του, όταν ειδοποιήθηκε ότι γινόταν αλλαγή και ο διαιτητής Κατσουλάκης του έδειξε δεύτερη κίτρινη κάρτα, σύμφωνα με τον κανονισμό.

Ο Φραγκιαδάκης σε φάση από το χθεσινό ματς με τον ΟΦΙ
Ο Φραγκιαδάκης σε φάση από το ματς με τον ΟΦΙ

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, η ομάδα του Ατσαλένιου κράτησε μακριά από την εστία του Παπαδάκη τους αντιπάλους της και στο τέλος του αγώνα πανηγύρισε μια απολύτως δίκαιη νίκη.

Για την ιστορία, στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης αποβλήθηκε ο Μπαριτάκης του ΟΦΙ για χτύπημα εκτός φάσης στον Τοπάλι.
Χωρίς σημαντικά λάθη η διαιτησία του Κατσουλάκη (Χανίων) και των βοηθών του Αναστασάκη, Μαρνέλου.

ΠΟΑ: Παπαδάκης, Παπαδομιχελάκης, Τζανής, Χαρίτος (75’ Τοπάλι),Καρβελάς, Χατζηανδρέου (40 λ.τ. Ρωμανάκης), Ντάμπος, Φραγκιαδάκης, Πατινιώτης, Ρουμπάκης (89΄Βρετός), Τριανταφύλλου (89’ Γιαλιτάκης).

ΟΦΙ: Πρίφτης, Μίγγας (73΄ Δερμιτζάκης), Τζελέπης (80’ Πετάσης), Παπαδόπουλος, Κορέτα, Ουζούνογλου, Πηγιάκης, Καραγιάννης, Κορομηλάς (57’ Χρυσοφάκης), Πυθαρούλης, Χρηστάκης (46′ Mπαριτάκης).

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΣΟΥΤΖΗΣ: «Δώσαμε αξία  στην πρώτη νίκη»

Ικανοποιημένος φυσικά από τη νέα νίκη της ομάδας του, δήλωσε ο τεχνικός του ΠΟΑ Μανώλης Σουτζής: «Είναι ένα πολύ σημαντικό τρίποντο απέναντι σε έναν πολύ καλό αντίπαλο.

Οι παίκτες μου αξίζουν συγχαρητήρια για το πείσμα που είχαν. Με το αποτέλεσμα αυτό αποκτάει αξία η νίκη μας την προηγούμενη αγωνιστική κόντρα στον Μυλοπόταμο. Το μυαλό μας είναι ήδη στην επόμενη.

Εκτός αποστολής του ΠΟΑ, έμεινε ο Ανδρέας Μπέρκης. Ο έμπειρος μεσοεπιθετικός ταλαιπωρείται από πνευμονία και νοσηλεύεται στο νοσοκομείο. Εκτιμάται ότι θα απουσιάσει για περίπου 10 μέρες από τις υποχρεώσεις της ομάδας του.