Ο Εργοτέλης στην Σπάρτη
Ο Τσέλιος με πέναλτι άνοιξε το δρόμο του Εργοτέλη για τη νίκη

Το τρένο του Εργοτέλη σφύριξε δυο φορές στην Σπάρτη…Οι κιτρινόμαυροι πέτυχαν την τρίτη σερί νίκη τους στο πρωτάθλημα και την δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας και παρέμειναν στην κορυφή κάνοντας δικαιολογημένα όνειρα για άνοδο.

Η ομάδα του Νίκι Παπαβασιλείου ήταν σαφώς ανώτερη και έφτασε δίκαια στην σπουδαία νίκη πετυχαίνοντας  από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και χάνοντας ευκαιρίες για να διευρύνουν ακόμα περισσότερο το σκορ. Ο Εργοτέλης κέρδισε σε μια έδρα όπου πέρυσι είχε σκοντάψει κι αυτό δείχνει την διαφορά που υπάρχει στην φετινή ομάδα η οποία δείχνει από την αρχή την ποιότητα και τις δυνατότητες της.

Το α’ ημίχρονο κύλησε χωρίς φάσεις μπροστά στις δύο εστίες μέχρι το 20’, όταν και ο Εργοτέλης κέρδισε το  πέναλτι , παράβαση που καταλογίστηκε για χέρι του Κωνσταντινόπουλου εντός περιοχής.

Ο Τσέλιος ευστόχησε από τα 11 βήματα ανοίγοντας το σκορ (1-0), με τους κιτρινόμαυρους να διατηρούν χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα τα προβάδισμά τους μέχρι την λήξη του α’ μέρους.

Στο δεύτερο 45λεπτο ο Εργοτέλης ήταν ξεκάθαρα καλύτερος, στο 72’ χάθηκε τριπλή  ευκαιρία με τους Έφορντ και Ιατρούδη, για να έρθει τρία λεπτά αργότερα ο Μπουρσέλης  που μόλις είχε μπει στο παιχνίδι ως αλλαγή με απευθείας εκτέλεση φάουλ να «κλειδώσει» το τρίποντο (2-0).

Η συνέχεια έμοιαζε με τυπική διαδικασία με τον Εργοτέλη να πλησιάζει και σε ένα ακόμα γκολ αλλά στο 88’ ο Έφορντ σημάδεψε το δοκάρι.

Από τους κιτρινόμαυρους δεν υπάρχει παίκτης που να υστέρησε.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν η Αντωνίου (Ανατολικής Αττικής) με βοηθούς τους Καραθανάση και Γούρνια. Κίτρινες είδαν οι  Tιεντσέ, Κωνσταντινόπουλος, Βλαχομήτρος.

ΣΠΑΡΤΗ: Σταματόπουλος, Κοζάκης, Κολτσίδας, Βλάχος, Φραγκούλης, Τιεντσέ, Στογιάνοβιτς, Καψάσκης, Καινούργιος (64’ Βλαχομήτρος), Κωνσταντινόπουλος (80’ Σαραντόπουλος), Μαντζίρης.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Καλογεράκης, Λαμπάκης (86’ Οικονόμου), Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Γιακούμπου, Mπουτσάκης (70’ Μπουρσέλης), Μπρους, Τσέλιος, Ιατρούδης, Έφορντ, Κουατένγκ (46’ Καπνίδης).

Νίκι: «Νωρίς   για πρώτη θέση»

Χαμηλούς τόνους κράτησε ο Νίκι Παπαβασιλείου μετά το ματς λέγοντας ότι είναι νωρίς για άνοδο. Ο τεχνικός του Εργοτέλη ανέφερε μεταξύ άλλων: «Η νίκη μας είναι πέρα για πέρα δίκαιη. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου.

Το ότι κάναμε 15 τελικές, δύο γκολ, ένα δοκάρι και ευκαιρίες σημαίνει πως δουλέψαμε πολύ στο γήπεδο. Ο στόχος μας είναι να κερδίζουμε κάθε παιχνίδι και το καλό ποδόσφαιρο. Είναι πολύ νωρίς να μιλήσουμε για πρώτη θέση».

Από την άλλη ο Αντρέι Τσερνίσοφ  τόνισε: «Οι παίκτες μας προσπάθησαν να νικήσουν, προσπάθησαν να κάνουν καλή δουλειά. Χάσαμε από μια καλή και δυνατή ομάδα που είναι στην πρώτη θέση της βαθμολογίας».